Co s vrzáním parket?

 Dílna 
13. března 2015 18:50 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vrzající parkety jsou velmi častým problémem u tohoto typu podlahy. Vrzání se projevuje zejména u starších parket, které již mají něco za sebou.  Wikimedia Commons/Ruslan V. Albitsky aka pauk
Parkety jsou stále velmi oblíbeným druhem podlahy, mohou být ozdobou jak starších, tak i moderních interiérů. Parketová podlaha vyniká dlouhou životností, snadnou údržbou a také atraktivním vzhledem. Jenomže co dělat, když mají parkety již to nejlepší za sebou, jsou poškozené a vržou?

Nejdříve je důležité si říci co vlastně vrzání podlahy způsobuje, resp. co to vlastně je.

Dřevo jako přírodní materiál i po letech neustále pracuje. Reaguje tak na teplotní či vlhkostní změny ve svém okolí. Dřevo ale bohužel reaguje změnou svého objemu.

První tip

Musíte si specifikovat místo, ze kterého vrzání podlahy pochází, tedy najít přesně ty parkety, které o sebe vrzají. Spoj těchto parket je potřeba přesypat nebo do něj vtlačit grafitový prášek. Následně musíte toto místo překrýt nějakým hadrem či starou utěrkou. Poté se doporučuje na toto místo vstoupit celou svou váhou a místo opět uvolnit. To je potřeba opakovat několikrát za sebou, aby grafitový prášek pronikl hluboko do spoje a promazal jej tak. Na závěr sundáte utěrku z podlahy a místo setřete vlhkým hadrem.

Druhý tip

Spočívá v tom, že uvolněné parkety jednoduše podlepíte. Ptáte se jak? Jednoduše. Najdete si uvolněné parkety a v jejich středu parketu provrtáte asi 4 mm vrtákem. Následně přes tento otvor v podlaze vstříknete řídké polyuretanové lepidlo pod parketu. Polyuretan schne vlhkostí a při tomto schnutí mění svůj objem, roztahuje se. To způsobí, že se vzduchová mezera vyplní a parketa se tak přilepí k podkladu. Je dobré, toto místo nakonec ještě alespoň na 12 hodin zatěžkat.

Rozsáhlá oprava

Pokud parkety vržou na více místech, je to způsobeno tím, že se jejich celý podklad v průběhu času ohnul a rozvlnil. V takovém případě je nejčastěji nutné odstranit všechny parkety a obnovit nebo vyrovnat podklad v celé místnosti. Při takové demontáži nezapomeňte parkety vždy číslovat, abyste měli přehled o tom, jak jdou jednotlivé díly parket po sobě, a parkety do sebe bez potíží zapadly. Při každé náročnější opravě však předem platí jedna dobrá rada: vždy je lepší se nejprve poradit s odborníkem, protože při laickém zacházení s materiálem můžete na podlaze napáchat více škody než užitku. Specialista vám jistě ochotně pomůže a vy budete mít jistotu, že vaše podlaha byla spravena kvalitně a vydrží dlouhá léta.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v máji i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Tech

Čína má nebezpečnou autonomní loď plnou autonomních dronů, které mohou operovat ve vzduchu, v terénu i...

Zavřít reklamu