Ocet je všemocný pomocník v domácnosti. Nápady k nezaplacení!

 Dům 
06. června 2017 10:07 / Marie Popelková
  153   6
📷
1 fotografie v galerii
Ocet má v domácnosti obrovské využití. Nebojte se ho zapojit do úklidu. Shutterstock
Ocet snad nechybí v žádné domácnosti. Naučte se ale tento osmiprocentní vodný roztok kyseliny octové využít i jinak než při vaření. Možná budete zírat, co všechno ocet v domácnosti dokáže. Máme pro vás 10 neotřelých způsobů jeho využití.

1. Ucpané umývadlo

Pokud se vám doma ucpalo umývadlo nebo dřez a máte po ruce ocet a sodu, je po problému. Nejprve do odtoku nasypte 1/2 šálku jedlé sody a následně 1/2 šálku octa. Jakmile směs přestane pěnit, vypláchněte umývadlo horkou vodou.

2. Otravný hmyz

Trápí vás mravenci či otravné vinné mušky? Nalejte do sklenice ocet, zakryjte vrch potravinovou fólií a ostrým předmětem vytvořte do fólie několik dírek. Je to velmi účinná past.

3. Lepší než želička

Na pokrčené oblečení si připravte jeden díl octa a tři díly vody. Oblečení jednoduše postříkejte roztokem a nechejte několik minut působit. Oblečení bude bez záhybů.

4. Na dlažbu

Dlažba z pálené hhlíny je velmi oblíbená, ale také náročná na údržbu. Zašpiněnou podlahu normálně vytřete a poté opláchněte vodu s jednou sklenicí octa. Dlaždice budou jako nové.

5. Skvrny na koberci

Skvrny z koberce zmizí, pokud použijete tento recept: 2 lžíce soli rozmíchejte v polovině šálku octa nebo smíchejte po lžíci octa a kukuřičného škrobu.

6. Dřevěné obložení

Dřevěné obložení oživí půl litru teplé vody, 4 lžíce bílého nebo jablečného octa a 2 lžíce olivového oleje. Stačí vetřít a přeleštit.

7. Boj proti molům

Do nádoby dejte 1,5 šálku jablečného octa a několik kapek prostředku na nádobí. Směs nechte v komoře a moli se utopí.

8. Svalová únava i modřiny

Do vany přidejte 2 šálky jablečného octa, je to lék proti bolavým svalům a únavě, ale i proti modřinám.

9. Kožní problémy

Ocet dokáže léčit i kuří oka, odstranit mozoly nebo plísně na nohou. Vemte si chléb, ponořte ho do octa a přiložte na nohu jako obklad.

10. Pomocník při praní

Ocet pomůže také zachovat barvy oblečení - jeden šálek bílého octa přidejte do posledního máchání. Prádlo bude bílé, ustálí barevné oblečení, zbaví statické elektřiny, bude měkké a voňavé a zabije bakterie.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu