Jak pečovat o vánoční hvězdu, aby neopadala a zůstala krásná

Pomozte letos vánoční hvězdě přežít svátky
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
19. prosince 2017 12:15 / Shutterstock
  13   2
Navzdory tomu, na co jsme zvyklí, vánoční hvězda nemusí být jen vánoční dekorace, kterou po svátcích zahodíme. Když jí budete věnovat trochu péče, zajistíte, aby dobře vypadala mnohem déle, a dokonce můžete docílit i toho, aby vám příští rok znovu vykvetla.

Důležité je umístění. Položte svoji vánoční hvězdu na jasné, sluncem zalité místo. Mají rády vlhké prostředí, takže jim pomáhá, když rostou v blízkosti jiných rostlin, což zajistí vlhké mikro klima. Ujistěte se, že na ni nefouká. Nelíbil by se jí ani studený průvan ze dveří nebo oken, ani teplý vánek od topení nebo klimatizace.

Světlo je dobré, ale ne vždy

Během svátečního období je pro vánoční hvězdu vhodné světlé místo. Okno otočené na jih je ideální. Na tomto místě ji můžete nechat i během jara a léta. S nástupem podzimu ale rostlině prospívá přes noc minimálně dvanáctihodinový pobyt v úplné tmě. Buď ji můžete na noc zakrývat nebo přesunout do skříně nebo kumbálu. Jakmile začne vánoční hvězda znovu kvést, můžete toho nechat.

Pozor na uhnívání kořenů

Co se týče zalévání, během zimy vánoční hvězdy nemají rády sucho. Také by měly mít zajištěný dobrý odtok, protože jsou náchylné k uhnívání kořenů. Pokud je rostlina zabalená v balícím papíru, udělejte do něj dírky a potom ji položte do plastové misky, aby měla přebytečná voda kam odtékat. Během celého roku dodržujte vyvážený cyklus zalévání. Zalévejte, když je půda suchá, předejděte tomu, aby byla úplně vysušená a dávejte pozor na to, aby byl dobrý odtok.

Když budete chtít vánoční hvězdu zazimovat, musíte ji prostříhat. Jakmile opadají barevné listy, můžete se do toho pustit. Stříhat lze do té doby, dokud rostlina nebude asi deset až patnáct centimetrů vysoká. Až za pár měsíců opět začne nový růst, oštípání vánoční hvězdy vám zajistí košatější rostlinu, ale část s barevnými listy může být menší. 

Také vánoční kaktus patří k tradičním symbolům Vánoc a každý pěstitel je potěšen, když vykvete přímo na svátky. Jak toho docílit jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Začíná sezona medvědího česneku. Pozor na záměnu s konvalinkou a ocúnem

Zavřít reklamu