Pět největších hříchů, kvůli kterým se dobře nevyspíte

 Dům 
23. prosince 2014 16:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kvalitu spánku můžeme sami ovlivnit několika jednoduchými zásadami. Prirodni matrace
Každý z nás touží se dobře vyspat. Podle odborníků přitom my sami děláme řadu chyb, které kvalitnímu spánku moc nepřidají.

Spánek je nutný pro celkovou regeneraci těla i ducha. "Jeho nedostatek nebo nízká kvalita mají za následek únavu, pokles rychlosti a přesnosti veškerých úkonů i zhoršení učení,“ varuje specialista přes matrace Jakub Šoufek.

Odborníci proto shrnuli pětici největších chyb, které děláme:

Nepravidelný režim

Nepravidelný režim je možná nejčastější příčinou nekvalitního spánku. Pokud jdete spát jednou v deset, podruhé ve dvě ráno a třetí den po půlnoci, tělo pak nemá šanci získat svůj rytmus a odmění se vám špatným usínáním, převalováním se na posteli a mělkým spánkem.

Tip: Snažte se alespoň přibližně uléhat ke spánku v jednotný čas a pokud možno před půlnocí.

Nezklidníte se a neuvolníte tělo

Pro rychlé usnutí a započetí kvalitního spánku je třeba se celkově zklidnit. Pokud až do poslední chvíle intenzivně pracujete či sledujete horor nebo si těsně před spánkem jdete zaběhat, pak nečekejte, že hned usnete a ráno se probudíte svěží.

Tip: Alespoň hodinu před usnutím se celkově zklidněte a snažte se uvolnit. Meditace není pro každého, ale může být vrcholem takového rituálu.

Spíte na nevhodné matraci

Na nevhodné nebo proleželé matraci se tělo neuvolní. Dobrá matrace je základem kvalitního odpočinku během spánku, protože se perfektně přizpůsobí tělu, dokonale rozloží jeho hmotnost, čímž zajistí anatomicky ideální polohu páteře pro uvolnění svalů, šlach i kloubů.

Tip: Pořiďte si kvalitní matraci na míru vašim potřebám, uvolníte tím dokonale tělo a spánek bude kvalitnější.

Spíte v přetopené místnosti

Každý si rád přitopí, zejména když je sychravo nebo zima. Dobrému spánku to však nepomáhá, proto je lépe zvolit nižší teplotu.

Tip: V místnosti v níž spíte, před ulehnutím intenzivně vyvětrejte a zajistěte tak nižší teplotu než v běžné obytné místnosti. Doporučovaná teplota pro spaní je kolem 18 stupňů Celsia. S kvalitními pokrývkami by nikomu neměla vadit ani teplota pohybující se kolem 16 stupňů Celsia. Prospěje to vašemu spánku i celkovému zdraví.

Pijete a jíte před spaním

Když si na dobrou noc dáte druhou večeři a tři piva, můžete si být jisti, že zatížený organismus vám nedá spát. Nastartujete tak trávení, dodáte energii, která přes noc nemůže být využita a zaděláte si na špatný spánek i nadváhu.

Tip: Pokud máte žízeň a honí vás před spaním mlsná, dejte si třeba jablko, hrozinky a pijte střídmé množství čaje z meduňky nebo třezalky. Ten vás nezatíží a pomůže uvolnit tělo i mysl.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008