Položit si linoleum zvládnete i sami. Stačí dodržet správný postup
Při výběru linolea je důležité vědět, do jakého typu místnosti je určeno. Jedná se o obytnou místnost s minimálním zatížením, nebo o veřejné prostory či kanceláře s náročným provozem? Pro obytné místnosti je doporučeno linoleum o síle 2 mm, pro veřejné prostory a kanceláře se silným zatížením je vhodné linoleum o síle 2,5 mm. Na trhu naleznete i silnější linolea o síle 3,2 až 4 mm, která jsou určena do opravdu zatížených prostor, například do průmyslových objektů.
Pokud se rozhodnete zhostit se pokládky lina sami, nic vám v tom nebrání. Budete ale potřebovat několik věcí:
- ocelové pravítko
- nůž s rovnou a zahnutou čepelí
- ořezávač krajů
- kladívko
- přítlačný válec
- horkovzdušnou svářečku
- ruční frézku
- špachtli na roztírání lepidla
- kvalitní lepidlo
- svařovací šňůry
Příprava podkladu
Před pokládkou jakékoli podlahové krytiny je nutné důkladně připravit podklad. Ten musí být pevný, rovný, suchý a zbavený veškerých nečistot. V případě, že je povrch nerovnoměrný, budete muset provést jeho úpravu. Na této úpravě si musíte dát opravdu záležet. Každá případná nerovnost je pod linoleem zřetelně vidět.
Také je důležité umístit linoleum do místnosti alespoň 24 hodin před zahájením pokládky. Linoleum se musí aklimatizovat - přizpůsobit se podmínkám v konkrétní místnosti. V mrazu se linoleum pokládat nesmí. Teplota v dané místnosti by neměla klesnout pod 18 °C a vlhkost nesmí být vyšší než 70 %. V případě, že je v místnosti podlahové topení, doporučuje se nezapínat dalších 48 hodin.
Pokládka linolea
Pokud je podklad nachystaný a linoleum aklimatizováno, můžete přistoupit k jeho pokládce. Samotná pokládka linolea není nikterak náročná. Ale ať už budete pokládat linoleum z jednoho kusu nebo využijete pásy, které je potřeba napojit, nespěchejte a buďte opravdu pečliví. Při napojování padnoucích dílů - pásů, sledujte čísla šarží na balení.
Lepení linolea
Při lepení linolea používejte výhradně lepidlo určené právě pro linolea. Aby lepidlo plnilo svou funkci tak, jak má, dodržujte návod na obalu. Vždy dodržte doporučené množství aplikovaného lepidla a stejně tak i dobu potřebnou pro zaschnutí. Speciální lepidlo nanášejte pomocí ozubené špachtle. Poté ho rozetřete a postupně na něj pokládejte pásy linolea. Případné vzduchové bubliny se vytlačují od středu ke krajům. Na závěr se používá přítlačný válec a místa, která nejsou dokonale přilehlá, se zatíží závažím.
Oříznutí linolea
Do ořezávání linolea se rozhodně nevrhejte bezhlavě. Po nalepení a vyrovnání dopřejte linoleu alespoň tři dny klidu, aby se samo srovnalo. Teprve poté začněte opatrně odřezávat přebytečné kousky.
Svařování linolea
V případě, že je linoleum správně položené a nalepené, přichází na řadu svařování spojů. To se doporučuje z důvodu pevného a vodotěsného uzavření této podlahové krytiny. Svařovací šňůry mohou být ve stejné barvě jako linoleum nebo barevně odlišné. Před svařováním si znovu překontrolujte, zda je lepidlo naprosto suché. Spoje svaříte svařovací pistolí, a poté je zarovnáte pomocí ruční frézky. V závěru je doporučené nanést na linoleum několik vrstev voskového nátěru. O tom, jak o lino a další podobné podlahové krytiny pečovat, jsme psali zde.