Montované domy nabízejí dřevostavbu, kov i beton. Přinášíme pro i proti

 Dům 
21. ledna 2020 09:37 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Montované domy stojí za několik týdnů Depositphotos
Kdo chce mít rychle postavený dům, variantou je montovaný dům. Existuje několik typů od dřevostaby přes kov až po beton.

Montovaný dům je rychlejší variantou klasického domu. Postavený je za pár týdnů. Montované domy nabízejí varianty lehké dřevostavby, těžké dřevostavby, betonové rámy, betonové panely, betonové dílce nebo kovové rámy.

Pro i proti

Beton, dřevo nebo kov má své pro a proti. Například ocelová konstrukce je dobrá pro výstavbu na rovině i ve svahu. Předností je, že může stát na mikropilotách a není nutné pořizovat základovou desku. Některé systémy se také staví na patky nebo zemní vruty.

Bytelné základy a rovina je příznačná pro betonové dílce. Vyhovují lidem, kteří upřednostňují masivní zdivo a zároveň se nechtějí zabývat klasickou mokrou výstavbou. Má minimum spojů, zajišťuje příznivé mikroklima, odolnost proti požáru a vlhkosti a má schopnost pohlcovat zvuk.

U betonových rámů se kostra staví z betonových modulů a zbytek se dozdí cihlami nebo se doplní sendvičem používaným i u lehkých dřevostaveb. U betonových panelů se z lehčeného betonu vyrobí celé stěny, které mají izolaci. Na stavbě se smontují a doplní dalšími prvky. V továrně se dají vyrobit ale i celé části domu v podobě betonových dílců, takže dům smontujete za několik dní.

Sendvičová stěna

Lehké dřevostavby jsou tvořené sendvičovou stěnou, která je ze dvou konstrukčních desek, mezi které se dává izolace a většinou i rám nosné konstrukce. Existuje však i systém panelů bez rámu. Konstrukční desky se používají dřevovláknité, OSB, slámové, sádrokartonové nebo překližky. Ze sendvičů se pak montují celé stěny.

Těžké dřevostavby zase nabízejí stěny vyrobené v továrně a lepené z několika vrstev. Každá je pootočená o 90 stupňů, a proto jsou panely pevné a trvanlivé. U montovaných domů zateplení postupně zvyšuje svoji tloušťku. Zlepšuje se i jeho izolační vrstva. Přibývají taky úsporné stavby. Co musíte zajistit před stavbou domu, jsme psali zde.

Témata: dům, stavba, rychlost
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu