Chcete se vyhnout hasičům? Pořádně si vyčistěte komín!

Nedostatečná péče může vést k požáru komínu a zásahu hasičů!
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
21. listopadu 2016 07:40 / www.pozary.cz
  6   1
Zima už začala a všude se topí o sto šest. Pokud se však chcete vyhnout problémům, nezapomeňte si nechat zkontrolovat a vyčistit komín! Zabráníte tak setkání s hasiči!

Topidla mohou být plynná, kapalná, na tuhá paliva nebo elektrické spotřebiče. Každé z nich potřebuje svoji péči! Nejčastější příčinou vzniku požáru je nesprávná obsluha nebo manipulace se žhavým popelem, umístění hořlavých látek v blízkosti topidla nebo jeho špatná instalace, zazděný trám v komíně nebo jiskry z komína.

Pravidelné revize

Ještě před topnou sezónou by si měl každý vyčistit kamna a seřídit kotel na topení. Topí-li se pevnými palivy, zanesený komín vede nejen ke špatnému hoření, ale roste i nebezpečí vznícení sazí a podobně. U plynových kotlů je potřeba mít čisté komínové průdchuchy i předepsané tahy komína. Je dobré zkontrolovat i dobře upevněný kouřovod a zda fungují uzávěry komínových dvířek. Každý si musí zajistit pravidelné odborné revize.

Pozornost je potřeba věnovat i správné instalaci a údržbě topidel. Vždy je potřeba se řídit návodem vvýrobce, který musí být připojený k výrobku. Není dobré instalovat topidla bez odborné pomoci. Topidlo by mělo být bezpečně vzdálené od dalších předmětů v místnosti, stavebních konstrukcí a podlahových krytin.

Tichý zabiják

Topidla potřebují pro správnou funkci dostatek přívodu vzduchu. Například u karmy hrozí při nedostatečném odvětrávní otrava oxidem uhelnatým. Každou zimu se v České republice otráví nebo přiotráví několik lidí. Některým je ještě možné pomoct, jiným už nikoliv! Plyn přitom nejde cítit, a proto se mu říká tichý zabiják!

Pokud vznikne požár sazí, odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa a zavolejte hasiče. Nikdy požár sazí nehaste vodou, mohlo by to vybouchnout. Hasiči k uhašení používají převážně suchý písek. Když vznikne požár od topidla na plyn nebo elektřinu, je potřeba vypnout přívod energie. Pokud se vám podaří oheň uhasit, i tak byste měli zavolat hasiče. A než začnete topit, nechte si vše pořádně zkontrolovat!

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu