Chcete se vyhnout hasičům? Pořádně si vyčistěte komín!

Nedostatečná péče může vést k požáru komínu a zásahu hasičů!
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
21. listopadu 2016 07:40 / www.pozary.cz
  6   1
Zima už začala a všude se topí o sto šest. Pokud se však chcete vyhnout problémům, nezapomeňte si nechat zkontrolovat a vyčistit komín! Zabráníte tak setkání s hasiči!

Topidla mohou být plynná, kapalná, na tuhá paliva nebo elektrické spotřebiče. Každé z nich potřebuje svoji péči! Nejčastější příčinou vzniku požáru je nesprávná obsluha nebo manipulace se žhavým popelem, umístění hořlavých látek v blízkosti topidla nebo jeho špatná instalace, zazděný trám v komíně nebo jiskry z komína.

Pravidelné revize

Ještě před topnou sezónou by si měl každý vyčistit kamna a seřídit kotel na topení. Topí-li se pevnými palivy, zanesený komín vede nejen ke špatnému hoření, ale roste i nebezpečí vznícení sazí a podobně. U plynových kotlů je potřeba mít čisté komínové průdchuchy i předepsané tahy komína. Je dobré zkontrolovat i dobře upevněný kouřovod a zda fungují uzávěry komínových dvířek. Každý si musí zajistit pravidelné odborné revize.

Pozornost je potřeba věnovat i správné instalaci a údržbě topidel. Vždy je potřeba se řídit návodem vvýrobce, který musí být připojený k výrobku. Není dobré instalovat topidla bez odborné pomoci. Topidlo by mělo být bezpečně vzdálené od dalších předmětů v místnosti, stavebních konstrukcí a podlahových krytin.

Tichý zabiják

Topidla potřebují pro správnou funkci dostatek přívodu vzduchu. Například u karmy hrozí při nedostatečném odvětrávní otrava oxidem uhelnatým. Každou zimu se v České republice otráví nebo přiotráví několik lidí. Některým je ještě možné pomoct, jiným už nikoliv! Plyn přitom nejde cítit, a proto se mu říká tichý zabiják!

Pokud vznikne požár sazí, odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa a zavolejte hasiče. Nikdy požár sazí nehaste vodou, mohlo by to vybouchnout. Hasiči k uhašení používají převážně suchý písek. Když vznikne požár od topidla na plyn nebo elektřinu, je potřeba vypnout přívod energie. Pokud se vám podaří oheň uhasit, i tak byste měli zavolat hasiče. A než začnete topit, nechte si vše pořádně zkontrolovat!

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu