Přesaďte kaktus, aniž by se vám do rukou zabodlo mnoho trnů
Mnoho odrůd kaktusů zdobí ostré trny. Kvůli tomu je přesazování náročným a často i nebezpečným úkolem. Budete potřebovat kovové kleště, které mnozí z vás používáte při grilování. Pořiďte si pevné rukavice, které nejsou vyrobené z textilních látek, protože bodliny jimi snadno proniknou až k vaší kůži. Nejlepší čas k přesazování kaktusů je jednoznačně jaro, takže se pusťte do práce.
Prokypřete substrát okolo kaktusu a vyjměte ho
Připravte si již výše zmíněné ochranné rukavice a kleště, jejichž velikost záleží na výšce a šířce kaktusu. Pokud je váš kaktus malý, vystačíte si s větší pinzetou. Nejprve v okolí kaktusu prokypřete substrát, abyste ho mohli snáze vytáhnout. Poté si vezměte do rukou pinzetu či kleště a opatrně sukulent vyjměte.
Zbavte kořeny starého substrátu
Kaktus bude potřebovat zcela nový substrát, takže ten starý musíte dostat pryč z jeho kořenů. Jemně a důkladně hlínu z kořenů vytřepejte. Dejte si však pozor, abyste nezlikvidovali kořeny. Poté je zkontrolujte, zda na nich nenajde známky počínajících chorob. Odstraňte veškeré mrtvé a nemocné kořeny. Nakonec použijte jako prevenci dezinfekční přípravek proti houbovým chorobám.
Zasaďte kaktus do nového květináče
Po dezinfikování kořenů si nachystejte nový květináč a speciální substrát na sukulenty. Opět si vezměte kleště a umístěte kaktus zhruba do stejné hloubky jako v původní nádobě. Kaktus stále kleštěmi držte, dokud jej kompletně nezasypete zeminou. Vše provádějte s velkou opatrností. Přečtěte si také, jak správně pěstovat kaktus, aby konečně začal kvést.
Kaktus po zasazení nezalévejte
Čerstvě zasazený kaktus nezalévejte. Potřebuje čas, aby se přizpůsobil novým podmínkám. Nechte ho vydechnout zhruba sedm až deset dní a poté mu můžete dodat malou zálivku. Umístěte sukulent na stejné místo, kde se nacházel předtím. Ulehčíte mu tím přizpůsobování. Neměl by však stát na místě, kde není dostatek světla. Nejvíce se mu bude dařit na okenním parapetu, který je orientovaný na jih nebo západ.