Vana v novém kabátě dodá koupelně nový šmrnc. Existuje mnoho možností, jak ji udělat pěknější

 Dům 
14. května 2021 17:39 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Barvu obkladaček lze namixovat podle vaší fantazie Depositphotos
Zazdít anebo obložit vanu kachličkami bylo desítky let opravdu jediným řešením, jak v koupelně zakrýt kus spodní části plechu nebo smaltu. V dnešní době je mnoho možností, jak udělat vanu pěknější.

Podle toho, jak je vana v koupelně umístěna, zda stojí v nice, v rohu, u jedné stěny nebo v prostoru, můžete obložit jednu, dvě, tři, nebo raději všechny čtyři její strany. Na obklad se hodí dřevo, keramické obkladačky, přírodní kámen, cihla, další možností je štukovaná zeď nebo panely z akrylátu.

Panely z akrylátu nebo dřeva

Na zakrytí čelní a boční strany vany se dají využít bílé akrylátové panely vyráběné přímo na míru k jednotlivým vanám, a to k vanám pravidelných i nepravidelných tvarů, oblým i rohovým. Vaše vana může mít nový kabát i ze dřeva. Panely v potřebné velikosti si vyrobte nebo nechte udělat u truhláře – mohou být sestaveny z různě širokých prkének kladených vodorovně, svisle, do vzoru, hladkých i profilovaných. Využít se dají i části starého nábytku, například dveře skříní a podobně. Jednotlivá prkna montujte přímo na dřevěnou konstrukci postavenou kolem vany. Panel by měl být osázen pod okraj vany, aby za něj nemohla zatékat voda. V opačném případě je třeba spáru dobře utěsnit silikonovým tmelem. Dřevo může zůstat v přírodní podobě nebo mu lazurou či barvou dodáte žádaný odstín. Dřevo nezapomeňte ošetřit proti vlhkosti.

Výhoda panelů

Hlavní výhoda panelů je v jejich snadné montáži i demontáži, což oceníte například ve chvíli, kdy se potřebujete při závadě dostat k odtoku nebo rozvodu vody. Na snadnou demontáž panelu musíte myslet už při jeho výrobě a osazování. Pokud je panel rozdělený do několika částí, stačí pak v případě potřeby demontovat jen jeden díl.

Klasika

Nejčastějším způsobem, jak obléknout vanu, je obezdít ji a obložit keramickými obkladačkami. Díky jejich široké škále barev, dekoru a rozměru může čelní i boční strana vany sehrát významnou roli v celkovém vzhledu koupelny. Obložíte-li vanu stejnou keramikou jako stěny, případně i podlahu, vana nenápadně splyne s pozadím. Chcete-li vanu zvýraznit, stačí pro ni vybrat obklad v totožné barevnosti. Má-li se vana stát výrazným prvkem koupelny, zvolte barevnost, která je odlišná od ostatní keramiky.

Mozaika

Drobná mozaika, případně úzké pásky jsou dobrou volbou při obkládání oblých a nepravidelných tvarů. Hodí se na pokrytí menších, základních ploch kolem vany. Zajímavého efektu docílíte kombinací mozaiky na oblé části vany a větších formátů obkladaček na rovné ploše.

Kámen, cihla nebo omítka

Keramické obkladačky řezané z ušlechtilého kamene, například mramoru, nejsou jedinou možností, jak obložit obezděnou vanu. V koupelně s obnaženou kamennou zdí můžete tento materiál zopakovat i na čelní straně vany. Dalším vhodným materiálem jsou cihly. Obezdění lze také jen opatřit omítkou, nejlépe hliněnou, a pak natřít. Dále čtěte: Malé koupelny si žádají chytrá řešení. Vyvarujte se nejčastějších chyb.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu