Ježci se připravují na zimu. Pomozte jim s hledáním úkrytu, v němž přežijí mrazy

 Dům 
22. října 2017 09:04 / Ema Maxová
  2
📷
11 fotografií v galerii
Ježci jsou skvělými pomocníky. Pomozme jim přečkat zimu! Shutterstock
Na zahradě je ježek vždy vítaným pomocníkem, protože nám pomáhá s likvidací nežádoucích návštěvníků. Během října a listopadu se připravuje na zimu, a když teplota klesne pod -5 °C, ukládá se k zimnímu spánku. S hledáním úkrytu, v němž přežije mrazy bez úhony, mu můžeme snadno pomoci.

Ježci jsou pro své okolí velmi užiteční. Pokud jim připravíme na zahrádce dostatečné podmínky, budou našimi skvělými pomocníky. Živí se brouky, červy a slimáky a tím nám na zahrádce pomáhají. Mohou ale nastat situace, kdy bez naší pomoci nemají šanci přežít zimu. Pak bychom zase měli pomoci my jim.

Je třeba ježkům pomáhat?

Každoročně se řeší, zda ježci naši pomoc potřebují a zda naší pomocí příliš nezasahujeme do chodu přírody. Bohužel celá čtvrtina ježků, kteří nepřežijí zimu, zemře proto, že nemají dostatek vhodného prostoru na zimování. Spousta dalších ježků zahyne pod koly aut. A pak je tu ještě jedna ježčí skupina – pozdě narozená mláďata, která nestačí dosáhnout správné váhy pro přezimování. Ta mají bez lidské pomoci jen mizivou šanci přežít.

Dříve měli ježci přezimování mnohem snazší, u každého domu našli nějakou hromadu dříví, listí nebo otevřený kompost, v němž se mohli bezpečně zabydlet. Na důkladně uklizené zahradě však útočiště nenajdou, a tak jim nezbývá než se odstěhovat. Ti méně šťastní nenajdou útočiště a bloudí, dokud nezmrznou nebo neskončí pod koly aut. 

Ježek je na zahradě pomoc k nezaplacení

Ježek se živí převážně bezobratlými živočichy, takže vyhledává menší slimáky, pochutná si i na různých bobulích a ovoci. Pomáhá nám tak s podzimním úklidem a přitom nás zbavuje i obtížných škůdců. Je aktivní jen v noci, přes den odpočívá ve skrýši pod kamením, dřevem, v listí nebo ve vyšší trávě v odlehlejší části zahrady. Je samotář, zájem o partnera projevuje pouze v době páření. Jeho námluvy poznáme podle funění, dupotu a kvíkání. Zimní spánek mu můžeme usnadnit i tím, že mu potřebný úkryt postavíme.

Budujeme úkryt pro ježky

Dospělému ježkovi stačí prostor zhruba 40x50, vysoký 30 centimetrů. Ideální je dřevěná bedýnka, kterou vysteleme senem, hoblinami nebo suchým listím. Do jedné stěny vyřízneme kulatý otvor o průměru asi 15 centimetrů, který prodloužíme, třeba zbytkem plastové odpadní roury. Ježčí úkryt zapustíme v klidnější části zahrady do země a trubku vyvedeme ven v mírném sklonu, aby do domečku nezatékalo. Na něj pak navrstvíme hromádku listí a kousků dřeva.

Při stavbě domečku se samozřejmě fantazii meze nekladou, jako úkryt může posloužit třeba i stará keramická mísa s poklopem, v jejímž okraji vyloupneme dostatečně velký vchod. Musíme ji však důkladně zakrýt, aby nepromrzla. Dobře postavený úkryt bude ježek ochotně obývat i několik let. Inspiraci na jednoduché přýbytky pro ježky naleznete v galerii.

Jídlo a pití

Bodlinatého nájemníka do domečku přilákáme nějakým pamlskem. Ježci ochotně skočí na kousek syrového masa nebo psí či kočičí konzervu. Ježci mají raději jídlo pro kočky. Granule pro psy mohou ježci také, ale více si pochutnají na těch, které jsou určené pro kočky. Lépe jim voní a jsou drobnější. Ježci nesmějí dostávat vepřové maso, uzeniny, solená, kořeněná a příliš tučná jídla a čerstvé pečivo.

Určitě nesmíme zapomenout na pití. Ideální je voda. Pozor! Ježkovi nikdy nesmíme dát kravské mléko, mohli bychom mu s ním ublížit, protože jej nedovede strávit.

Nenechte ježka zmrznout

Aby ježek bezpečně přežil zimu, měl by vážit nejméně 650 g. Pozdě narozená mláďata, která nestačí dosáhnout správné váhy, zimu s velkou pravděpodobností nepřežijí. Pokud nemáte čas nebo chuť budovat pro ježky příbytek, připravte jim alepsoň kupku dříví a listí nebo volně přístupnou hromádku kompostu. Ježek se vám na jaře odvděčí jako pomocník na vaší zahrádce.

Chcete v zimě potěšit také ptáčky? Co jim nasypat do krmítek se dočtete v našem článku zde. Nevhodnou stravou můžete totiž opeřencům i ublížit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte