Kontrolujte si spotřebu energií! Čemu tím předejdete?

 Dům 
20. ledna 2017 12:19 / Marie Popelková
  12
📷
3 fotografie v galerii
Elektroměr je v každém panelovém domě na chodbě. Můžete ho jednoduše zkontrolovat! www.electro24.cz
Divíte se každý rok, když otevřete účet za energie a najdete na něm nedoplatek? Udělejte tomu přítrž! Kontrolujte si každé dva týdny nebo alespoň jednou za měsíc spotřebu. Budete vědět, jak na tom jste, a v případě potřeby zamezíte nedoplatku. Navíc jednoduše odhalíte, pokud budete mít někde nějaké úniky!

Ke kontrole spotřeby vody, plynu a elektřiny nepotřebujete žádné velké vybavení! Stačí vám k tomu vlastní oči, tužka a papír a maximálně nějaké kleště nebo šroubovák, kterými si otevřete přístupová dvířka k energiím.

Kolik přibývá?

Měřidla ke spotřebě vody bývají většinou na záchodě a přístup k nim je jednoduchý. Popadnete za kličku a otevřete celé to království trubek, na kterých je velký budík. Čísla na něm přepíšte na papír a budete sledovat, jestli každý měsíc přibývá zhruba stejné množství, či nikoliv.

Odchylka může být například v létě, když se sprchujete kvůli vedru vícekrát, nebo pokud vám v domácnosti přibude nějaký člen. V opačném případně může větší nárůst značit například prasklé potrubí nebo jiné problémy. Proto je potřeba se raději spojit s instalatérem, který si s problémem poradí.

Víc v zimě

Ukazatele elektřiny a plynu vesměs najdete na chodbě panelového domu, u rodinném domě mohou být někde v domě jako například v garáži nebo dílně, ale také venku mimo dům například u vchodových dveří. Pokud topíte plynem nebo elektřinou, je jasné, že v zimě bude spotřeba mnohem vyšší než obvykle a že se za tohle období takříkajíc plácnete přes kapsu. Vyrovná se to ale zase v létě, kdy se netopí vůbec.

Pokud by bylo prasklé potrubí s plynem, projeví se to hned a nebude příliš mnoho času na nějaké vymýšlení. V takových případech je potřeba ihned volat hasiče a plynárny a uzavřít přívod plynu. U elektřiny můžete zjistit například to, že se k vám načerno napíchl některý ze sousedů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít