Jak si doma vyrobit vonnou svíčku?

 Dům 
17. června 2018 12:27 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vonná svíčka přispěje k dotvoření krásné atmosféry ve vašem bytě Shutterstock
K dotvoření krásné atmosféry ve vašem bytě může přispět i vonná svíčka. Můžeme si ji sice koupit v drogerii či na jarmarku, ale ne vždy je k dostání přesně ta vůně, kterou bychom chtěli doma mít. Potom nezbývá nic jiného, než si ji vyrobit sami.

Vonné svíčky se vyrábějí z různých materiálů. Můžete použit parafín, klasický vosk nebo třeba sójové voskové vločky. Využít můžete i zbytky starších svíček. Jak nejlépe provonět byt, jsme psali zde.

Potřebovat budete také knot s plíškem, vonnou látku (olej, parfém, bylinky, sušené květiny či koření), dekorační prvky (kamínky, kvítky, mušličky a stužky) a nádobu na rozehřátí vosku či parafínu (poslouží vyšší plechovka). Nachystejte si i formu na svíčku (například uříznutou PET láhev, plastový či papírový tubus a alobal nebo skleničku) a hrnec s vodou.

Vonné vrstvy střídejte s voskem

Pak už se můžete pustit do práce. Nejdříve si připravte vhodnou formu a upravte ji na požadovanou výšku. Vosk či parafín s tuhnutím ztrácí objem, ale spíše počítejte s tím, že formu během výroby zničíte. Do formy umístěte knot plíškem dolů.

Vodu zahřejte na bod varu a vložte do ní plechovku s nalámaným parafínem či voskem a hmotu rozehřejte. Vypněte plamen a počkejte, až se hmota v plechovce rozpustí. V tu chvíli do něj dejte vonnou složku a směs promíchejte.

Tekutou hmotu nalijte do formy a knot se snažte držet uprostřed nádoby. Toho nejlépe dosáhnete tak, že svíčku lijete po vrstvách. Pak nechte celou svíčku zatuhnout. Někdo vodu zahřeje o něco méně a vloží do ní igelitový sáček s nalámaným voskem či parafínem, pak se postupuje stejně jako s plechovkou.

Můžete také zkusit obměnu této varianty, vhodnou zejména u bílého vosku, v němž budou dobře vidět ingredience. Bylinky, koření nebo sušené květiny nedávejte přímo do rozpuštěné směsi, ale nalijte do formy vrstvu vosku či parafínu a pak dejte vrstvu vonné složky (ne olej ani parfém, ale jen pevné části, například kousky vanilky, hřebíček, bylinky či květiny), pak vrstvu rozpuštěné hmoty a zase vrstvu vonné složky a tak až dokud nebude nádoba plná, přičemž poslední vrstva je vosk.

Ztuhlou svíčku vyjměte z formy a případné nedostatky na povrchu svíčky vyhlaďte nebo ořízněte. Z venku můžete svíčku i ozdobit dekoračními prvky. Nakonec zastřihněte knot na potřebnou délku.

Jde to i bez formy

Pokud nemáte formu, můžete svíčku vyrobit jinak. Rozpusťte stejným způsobem vosk či parafín a vmíchejte vonnou složku. Pak vezměte knot a namočte ho do rozpuštěné hmoty. Vytáhněte knot z rozpuštěné hmoty a nechte obalený parafín zatuhnout. Pak knot namočte znova a vytvořte další vrstvu svíčky, opět nechte zatuhnout. Tak postupujte tak dlouho, až dosáhnete požadovaného objemu svíčky. Finální tvar získáte ořezáním a povrch můžete rovněž ozdobit.

Vonná svíčka do skleničky

Skleničku důkladně omyjte a vysušte. Pak postupujte podobně jako v předchozích návodech. Případné dekorace můžete dát dovnitř svíčky ke stěnám, budou pak přes sklo vidět. Hotová svíčka zůstane ve skleničce.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu