Postup při škrábání omítek

 Dům 
06. února 2017 21:16 / Marie Popelková
  9
📷
1 fotografie v galerii
V okamžiku, kdy je na stěně příliš mnoho starých vrstev, nová barva by se při malování loupala. Staré nátěry se musí oškrábat.  Shutterstock
Je velmi důležité si rozmyslet, zda opravdu potřebujete odstranit starou malbu.

Každý jednou za čas maluje. Ovšem co s tím, pokud je již na stěně několik (mnoho) starých vrstev a nátěr se drobí? Pak je nutné jí oškrábat, což je operace poměrně náročná na čas a hlavně na úklid.

Příprava

Vystěhujte co nejvíce nábytku z místnosti. Kusy, které vystěhovat nelze, přesuňte doprostřed místnosti. Vždy ale tak, aby všechna místa byla ze štaflí nebo přímo z nábytku snadno dostupná. Nábytek zakryjte igelitovou fólií a zajistěte papírovou oblepovací pásku. Nezapomeňte zakrýt podlahu, oblepte ji po celém obvodu a pod pásku zasuňte fólii. Buďte pečliví a snažte se, aby se pod fólii nemohl dostat vzduch. Při závěrečném úklidu to oceníte.

Poté na podlahu položte ještě jednu vrstvu igelitu, kterou bude v případě potřeby možné snadno odstranit. Na ni umístěte papírové kartony nebo staré látky, aby vám na podlaze zbytečně nevznikalo bláto.

Na oknech a dveřích zakryjte pouze skla. Ze zbývajících částí totiž špínu odstraníte velmi snadno a zakrýváním byste zbytečně ztráceli čas. Nezapomínejte ale na zásuvky a vypínače. Zakryjte je fólii a olepte krycí papírovou páskou. Zásuvky můžete v případě potřeby i snadno odmontovat. Dejte si ale pořádný pozor, aby do nich nevnikla voda. Je-li to možné, raději vypněte proud.

Škrábání

Starou omítku je třeba dokonale namočit. Není dobré namočit kousek stěny a hned ho začít škrábat. Celá vrstva starého nátěru musí být co nejvíce nasáklá vodou a to chvíli trvá. Začnete-li omítku škrábat brzy po namočení, práce vám půjde špatně. Na omítku budete muset tlačít a tím poškodíte štuk. Budete v něm dělat rýhy nebo vám kusy z něj budou přímo odpadat. A navíc se budete zbytečně dřít. K namáčení omítky je dobrý velký (fasádní) malířský váleček (beran) osazený v prodlužovací teleskopickém nástavci. Při namáčení tak nemusíte lést po štaflí. Váleček namočte v horké vodě a kutálejte ho po stěně nejprve od zdola nahoru, velmi jemně, aby vám z něj nestříkala voda. Až váleček bude sušší namáčejte strop. Dejte pozor, ať válečkem necákáte. Na úplně mokrý váleček nikdy moc netlačte.

Namáčejte asi tak 10 - 15 minut zhruba čtvrtku místnosti. Vždy část stropu a přilehlé stěny. Při namáčení i škrábaní neotvírejte okno, ať je v místnosti co nejvyšší vlhkost. Nátěr pak seškrábejte malířskou patentní škrabkou. Snažte se držet škrabku pod malým úhlem vůči stěně. Je tak větší pravděpodobnost, že neponičíte štuk. Začněte stropem a pak přejděte na stěny. V případě, že máte zakulacené rohy mezi stropem a stěnou, škrabku držte pod pravým úhlem a nátěr strhávejte nebo ho přímo vymýte vorou nebo vydrhněte tvrdým kartáčem. Snažte se oškrábat všechnu starou malbu, případně omítku znovu namočte. Škrabka se vám bude podle hrubosti štuku zkracovat. Je možné, že vám z rukojeti planžeta téměř zmizí. Proto mějte také nějakou další raději v záloze. Po oškrábání celé místnosti ještě nic neuklízejte. oškrábaný nátěr je mokrý a špatně by se uklízel.

Nyní omítku rozmýjte. Tuto část postupu lidé dost často vynechávají. je to ale velmi důležité. Na oškrábané omítce přeci jen zůstanou nedoškrabky a také póry nebo prasklinky. A proto je zapotřebí omítku rozmýt krátkou kulatou štětkou nebo hrubým zednickým filcem namočoným v horké vodě. Vodu je třeba často měnit. Rozmývejte jen kroužením do stracena dokud nebude omítka hladká a čistá. Nebojte se přitlačit. zalejou se vám póry a drobné prasklinky. Po zaschnutí musí vypadat omítka jednobarevně. Nejčastěji je světlešedá nebo světlezelená.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky