Rhodéský ridgeback? Krásný a inteligentní hlídač
Ridgeback je v mládí nejvíce temperamentní. Pokud v tomto období dostane dostatek pohybu, bývá jeho soužití s člověkem bez problémů. Nikdy nevyhledává konflikty, na druhé straně je však v případě nutnosti schopný účinně se bránit.
Ideální hlídač
Velmi dobře také chrání člověka a jeho majetek, ale potenciálního vetřelce nenapadne, pokud nemá opravdu pádný důvod. Lze ho proto považovat za ideálního hlídacího psa. Pamatujte si ale, že není vůbec vhodné mít ho v kotci.
Rhodéský ridgeback je velmi úzce vázaný na člověka. Má velmi citlivou povahu, která nesnese nátlak ani tvrdou ruku. Klasické metody cvičení u něj selhávají a často mají největší úspěch ve výchově lidé, kteří mají ridgebacka jako svého prvního psa.
Důvod je ten, že prvomajitelé ve výchově nesrovnávají jeho vlastnosti s vlastnostmi jiných plemen. V Africe byl dříve využívaný jako lovec větších kočkovitých šelem, u nás ho využívají myslivci. I když je rhodéský ridgeback v mnoha částech světa dodnes jako lovecký pes, jeho kvality ocení i ti, kdo si ho pořídí jako hlídače a rodinného společníka.
Jako ochránce ho není vůbec nutné cvičit, protože má předpoklady v genech. Je to hlídač bez sklonů k napadání, který sám od sebe nikdy není agresivní. Cizí návštěvníky sice bouřlivě nevítá, ale také se jich nebojí a jeví o ně minimum zájmu.
Africké plemeno
K cizím lidem bývá nedůvěřivý, majitelům bývá věrný. Je tolerantní i k dětem, pokud ho nijak neškádlí. Štěká pouze v případě, když se něco opravdu děje.
Ridgeback je původem africké plemeno. Sloužil kmenům jako pomocník při lovu zvěře. Z toho později i díky křížením s evropskými plemeny vznikl ridgeback v podobě, jaké ho známe dnes. O nejoblíbenějších psech jsme psali zde.