Pozor na kočičí vakcíny, některé nechrání proti vzteklině

 Mazlíčci 
06. října 2014 05:36 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
O očkování kočky proti vzteklině si zpravidla musíme u veterináře říci. V České republice totiž není povinné atlaska.cz
Na pravidelné očkování mazlíčků je zvyklý každý chovatel. Někteří veterináři ve městech však neočkují kočky proti vzteklině. Je proto nutné vždy se raději ujistit, co všechno aplikovaná vakcína obsahuje.

Vakcíny, které mají ochránit naše micinky před zákeřnými a leckdy smrtelnými nemocemi, se podávají v takzvaných kombinacích, takže nás leckdy ani nenapadne pídit se, proti kterým chorobám vlastně našeho miláčka ochrání. A právě to může být osudová chyba. Někteří veterináři, zvlášť ve velkých městech, totiž automaticky aplikují kombinace, jež nezahrnují ochranu proti vzteklině. Automaticky totiž předpokládají, že naše kočička žije pouze v bytě, takže nemůže přijít do styku s nákazou. Pokud ji ale bereme s sebou na chatu či chalupu, mohlo by se jí takové opomenutí stát osudným. Proto bychom měli svého veterináře na tuto skutečnost upozornit a žádat vakcínu, která zahrnuje i ochranu proti vzteklině.

Vzteklina je celosvětový problém, ohrožuje více než tři biliony lidí zejména rozvojových zemích Afriky a Asie. Potýkají se s ní ale i Spojené státy či turisticky navštěvované oblasti, jako je Chorvatsko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Trápí i naše bezprostřední sousedy v Polsku a Maďarsku, a protože divoká zvířata nerespektují státní hranice, je třeba dbát zvýšené opatrnosti hlavně v pohraničních oblastech.

Virus se nachází ve slinách vzteklého zvířete. Nejčastěji se zvíře nebo člověk infikuje čerstvou, krvácející ránou, způsobenou pokousáním. Krev, moč nebo výkaly postiženého jedince infekční nejsou. Nemocné zvíře může zpočátku vykazovat známky únavy, lekavosti až plachosti, případně i zvrací. Jindy přátelský miláček je podrážděný, škrábe se a olizuje. Slinění a agresivita se u psů a koček dostavuje až v druhé fázi.

Zuřivá forma vztekliny se častěji vyskytuje právě u koček. Leckdy dochází k aktivnímu napadání, poškrábání a pokousání i několika osob, které se vyskytnou v dosahu. Inkubační doba vztekliny u koček je obvykle 4 až 6 týdnů, může se ale pohybovat i v rozmezí 2 až 12 týdnů. Vzteklina koček by u nás mohla být vzhledem k jejich velké oblibě chovateli a značné agresivitě v klinické fázi onemocnění epidemiologicky velmi závažná.

Přenosu nákazy od nemocných lišek výrazně napomáhá i způsob života polodivokých populací koček a společné teritorium, s nákazou se tudíž může setkat i kočička, která běhá pouze po zahradě. V České republice je povinné očkování proti vzteklině pouze u psů. Účinná terapie neexistuje a léčení vztekliny se neprovádí. Nemocné zvíře je proto nutné nechat utratit.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda