Fretka je chundelaté klubíčko, které nedá nikdy pokoj

Získáte v ní aktivního, ale i přítulného mazlíčka
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Mazlíčci 
10. února 2018 18:11 / Shutterstock
  16   5
Chcete si pořídit zvířátko, ale z nějakého důvodu ne pejska nebo kočku? Pak si vyberte fretku. Je to temperamentní, hravá a atraktivní šelmička a určitě vám udělá mnoho radosti.

Fretka domácí nebo jen fretka je šelma z čeledi lasicovitých. Fretka byla domestikována ze tchoře tmavého. Je to jediná domestikovaná kunovitá šelma. Pokud se ale necítíte na takto aktivní zvíře, vyberte si raději třeba klidného šneka, o kterém jsme psali zde.

Fretka si ráda hraje i v dospělosti

Povahou se podobá kočce, i když na rozdíl od ní neztrácí hravost ani v dospělosti. Její nejoblíbenější hrou je "bojovka“, k níž však fretka pochopitelně potřebuje soupeře. Lehké okousávání rukou a nohou při hře v pohodě přežijete. Pokud si pořídíte fretky dvě, vystačí si při hrách samy a vy máte o zábavu postaráno.

Pohled na poskakujícího tvorečka s nahrbeným hřbetem vydávajícího zvuky, kterými vás vyzývá k boji, vás určitě pobaví. Dospělá fretka se často svalí na záda a lehkým kousáním vyžaduje vaši pozornost. Ovšem stejně tak fretku potěší hračka, která se bude hýbat či vydávat zvuky, třeba míčky s rolničkou.

Váš nový miláček má rád pohodlí

K tomu, aby byla fretka doma spokojená, potřebuje prostornou klec nebo voliéru s pelíškem. Dobře poslouží menší deka nebo polštář, které je třeba kvůli charakteristickému pachu zvířete občas potřeba vyprat.

Klec vysypte savou a neprašnou podestýlkou pohlcující pachy. Musíte ji pravidelně měnit. Vodu fretce připravte do napáječky. Jídlo podávejte dvakrát denně v misce.

Fretka má ráda syrové maso i granule

Stejně jako kočky má fretka ráda syrové masíčko, ale klidně si dá i suché krmení určené pro kočky nebo přímo pro fretky. Spořádá ho asi kilogram za měsíc.

Plánujete-li procházky s fretkou v parku nebo v lese, pořiďte si postroj a vodítko. Dávejte pozor na všechna větší zvířata, která by vaší šelmičce mohla ublížit, hlavně však na psy.

Dejte fretku preventivně očkovat

Začínáte-li se s fretkou teprve přátelit, nezapomeňte ji za každý projev důvěry či náznak poslušnosti odměnit malým pamlskem.

Vyplatí se fretku preventivně očkovat proti psince a vzteklině. Zvířátko by měl pravidelně kontrolovat veterinář, který fretce také ostříhá drápky, zkontroluje uši a případně odstraní zubní kámen.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Aktivní dovolená v italských Alpách vás dostane

Věda & Vesmír

Vědci detekovali kovové částice v atmosféře zvláštní planety. Je žhavější než většina hvězd

Bydlení

Na co si dát největší pozor při zařizování koupelny pro seniora

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn