Psi nesnášejí samotu. Jak ho doma v době vaší nepřítomnosti pořádně zabavit?
Když svému pejskovi nabídnete nějakou formu zábavy, daleko lépe se s osaměním vyrovná a čekání na vás mu rychleji uteče. Je jasné, že když chodíte do práce nebo máte nějaké jiné povinnosti, psa necháte doma samotného. Podle odborníků by ale tato doba neměla být delší než šest až sedm hodin. Když navíc budete chodit domů ve zhruba stejný čas, zvíře bude instinktivně samotu snášet lépe a naučí se, kdy má čekat váš návrat.
Utahejte ho
Zůstává-li pes doma sám, tak věnujte větší pozornost ranní vycházce, a pokud je to jen trochu možné, prodlužte ji. Pejska aktivně vyvenčete a pořádně ho utahejte. Ideální doba je 20 až 30 minut.
Pokud psovi plánujete dát ještě krmivo či pamlsky k zabavení, je dobré si odchod naplánovat tak, abyste odešli až půl hodinu poté, co jste se vrátili z venčení. Jíst těsně po aktivitě může totiž vést k zažívacím problémům, či ve vážnějších případech i k nebezpečné torzi žaludku.
Z výchovného i ekonomického hlediska je také optimální nechávat psovi takovou porci krmiva, kterou sní a nezůstanou zbytky. Toto hlavně v případě, že do krmiva přidáváte například konzervu. Během dne, především v teplém počasí, by se mohla zkazit. Před tím, než odejdete do práce, se se psem nelučte, aby neměl pocit, že se děje něco „nenormálního“. To samé platí i o příchodu domů.
Dejte mu pocit volnosti
Je-li pes doma sám, tak mu určitě i psychicky prospěje, pokud ho nenecháte zavřeného v jedné temné místnosti (např. předsíň). Samozřejmě pokud vám to byt či dům dovoluje. Nezavírejte všechny dveře a nechte mu co nejvíce prostoru na toulání. Pejsek pak nebude mít pocit, že je uvězněn.
Rozhodně ale dobře zabezpečte všechny skříně či zásuvky s cennými věcmi, ať vás po návratu domů nečeká nepříjemné překvapení. Nechte také rozhrnuté závěsy či mírně pootevřené okno. Čerstvý vzduch a denní světlo pomáhá zvedat náladu nejen lidem, ale i psům. Ideální je umožnit pejskovi koukat z okna. Je to dobrý způsob, jak zvíře uklidnit, zabavit, a zároveň mu tak dát pocit bezpečí.
Obměňujte hračky
Hračky zabaví jak děti, tak i psy. Nejlepší je hračky často obměňovat. Nemusíte každý den kupovat nové. Stačí střídat několik hraček vždy v intervalu pár dní. Pro pejska pak budou jako nové. Kousací hračky jsou i dobrou prevencí proti ničení nábytku neposednými a znuděnými pejsky. Materiál hraček by měl být pevný a pružný. O tom, jak vyrobit psí hračky ze staré deky, jsme psali zde.
Pamlsky odvedou pozornost
Před tím, než odejdete do práce, je dobré pejska zabavit a odvést jeho pozornost vhodně zvoleným pamlskem. Ideální jsou tvrdší pamlsky, které trvá déle sníst, a pes se tak při jejich konzumaci zabaví. Takže zatímco pes má „plné tlapky práce“, vy můžete v klidu nepozorovaně odejít. Vhodné jsou také plnící míčky, do kterých můžete ukrývat pamlsky. Pes se na dlouhou dobu zabaví jejich vyndáváním. Psi milují „čenichání“, jejich lovecký instinkt můžete podpořit tak, že po bytě v jejich dosahu schováte pamlsky. Pes se může zabavit jejich hledáním, zatímco jste pryč. Tímto u zvířete také podporujete jeho kognitivní funkce.
Nechte zapnutou televizi nebo rádio
Ticho u psů může zvyšovat separační úzkost a osamění. Navíc v tichu pak může jakýkoliv nečekaný zvuk zvenčí přimět psy štěkat. Nechte proto doma puštěnou televizi nebo rádio. Pejsci nebudou mít pocit, že jsou tak sami, a zároveň se i více uvolní. Existují i přímo programy, které jsou určeny pro psy a jednoduše a bezplatně se dají najít na internetu.