Jak poznat kotě nebo štěně z množírny? Varovné signály, které vám napoví, že původ zvířátka není v pořádku
Jediná jistota je koupit si štěně s průkazem původu z ověřené chovatelské stanice s dobrými referencemi. Pokud touto cestou budoucí majitel štěňátka jít nechce, riskuje možné zdravotní komplikace zvířete a může se stát, že se navíc stane finančním zdrojem „množírny“ psů.
Několik varovných signálů:
- Prodávající má více plemen v nabídce, především módních, a nabízí více inzerátů, stále se opakujících v delším časovém období.
- Prodejce neumožní návštěvu chovu a prohlídku psí matky a ostatních štěňat.
- Nabízí předání zvířete někde mimo domov, mění na poslední chvíli místo předání.
- Také jsou zde zcela zřejmé úhybné manévry a lži, kterými se majitel snaží vyhnout předání průkazu původu zvířátka.
Rozšířený pojem „množírny“ mluví za vše. Tady se prostě produkují mláďata ve velkém, bez ohledu na zdraví zvířat. Pokud chcete čistokrevnou kočičku nebo pejska s rodokmenem, obracejte se výhradně na chovatele, kteří vám ukáží knihu chovu. Ti mají zvířecí mimina opečovaná, dbají o zdraví jejich matek a o to, aby do chovu nepronikla „špatná“, třeba příbuzenská krev.
Jestli vám na papírech původu zas až tak nezáleží, vydejte se do útulku. Opuštěných zvířat všeho věku je tu vždy dost a lidé, kteří o ně pečují, znají jejich zdravotní stav i povahu, takže vám dokáží poradit, které zvíře se hodí právě k vám.
Nízká cena nebo podezřelé předání?
Vyhýbejte se inzerovaným takzvaně čistokrevným mláďatům za podezřele nízké ceny. Ta jsou zpravidla právě z nechvalně proslulých množíren. Majitelé takového „podniku“ vás nenechají nahlédnout, v jakých podmínkách se mláďata narodila, jsou si vědomi toho, že každý normální člověk by byl zděšený. Poskytnou vám tedy zdánlivě dokonalý servis – popíšou vám nabídku koťat nebo štěňat, vy si na dálku vyberete a oni vám zvíře dopraví až k vám. Zaručí se, že je očkované, odčervené, zdravé – a když po pár dnech zjistíte, že nic z toho není pravda, jen se vám vysmějí. Vás čeká s největší pravděpodobností záchrana podvyživeného zvířátka ve špatné kondici. Většinou se to naštěstí podaří, ale za veterinu dáte přinejmenším tolik peněz, kolik by vás bylo stálo mládě z řádného chovu.
Samozřejmě, že můžete narazit na majitele kočky nebo fenky, který prostě jen dopřál své domácí kamarádce mateřství a nyní prostě nabízí koťata či štěňata bez papírů původu, někdy čistokrevná, jindy křížence. To ale snadno poznáte, když si vyžádáte návštěvu a osobní výběr svého budoucího chlupatého kamaráda. Milovník zvířat se dobře stará o matku i o mláďata, mají pohodlný pelíšek, čisto a na první pohled vypadají zdravě a spokojeně. Od takového člověka jistě nemusíte mít strach zvíře převzít.
Týrání zvířat
Množírny jsou ovšem jasné případy týrání zvířat. Matky rodí, dokud se úplně nevyčerpají, mláďata se válejí na jedné hromadě bez pořádné hygieny a co nejrychleji, většinou předčasně, jsou expedována k bláhovým majitelům. Ochránci přírody a zvířat mají bohužel jen málo nástrojů, jak proti množírnám bojovat. Udělat to ale může každý z nás – prostě od takových lidí mláďata zásadně nepřijímat, tím jejich nehezký byznys jednoduše skončí.
Adopce opuštěného zvířete je skvělou volbou
Nezapomínejte, že množírny nejsou pouze na psy nebo kočky, ale i ježky, papoušky, hlodavce, ještěry a další zvířata. Vždy vybírejte zodpovědně a vždy mějte na paměti, že druhou volbou může být záchrana a adopce opuštěného zvířátka z útulku. (Dále čtěte: Chcete mít doma netradičního parťáka? Pořiďte si chameleona, je s ním zábava).