Jak uchránit domácí mazlíčky před hlučnou zábavou lidí

 Mazlíčci 
31. prosince 2019 10:07 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Domácí mazlíčci hledají při ohňostrojích bezpečí Depositphotos
Silvestr už doslova buší na dveře a vy jste již týden ve stresu, co to s vašimi mazlíčky udělá letos. Ti jsou totiž každý rok vystresovaní a vy jste zatím nepřišli na to, jak jim tuto stresovou situaci usnadnit. Tak čtěte dál, poradíme vám.

Možná patříte mezi těch několik málo procent majitelů domácích zvířat, které nechávají hluk, hlasitá hudba, petardy nebo ohňostroje naprosto klidné. Ale až 85 % pejsků a kočiček vnímá všechny tyto aspekty, které souvisejí s oslavami konce roku nebo i jiné oslavy, ve strachu a stresu. Jsou vnímavější než lidé a mají několikanásobně vyvinutý sluch než člověk. Téměř každý majitel svého mazlíka miluje a stres prožívá s ním. To je ale špatně, vy musíte zůstat klidní a být oporou pro svého pejska nebo kočičku. A jak poznáte, že se skutečně bojí?

Projevy strachu

  • třesou se a krčí
  • jsou dezorientovaní
  • kňučí nebo mňoukají
  • zoufale se snaží schovat do nepřístupných míst
  • v krajních případech mají průjem, počůrávají se anebo zvrací

Vyplašená zvířata hledají úkryt. Nejčastěji pod gaučem, za skříní, ale i ve vaně nebo sprchovém koutě. Nechte svého mazlíčka, ať si to bezpečné místo vybere sám. Abyste se vyhnuli hysterickým a panickým reakcím na silvestrovské veselí, je třeba zjistit, co na vašeho psa nebo kočku zabírá. Vyzkoušejte naše rady.

Vyhledejte klidnější místo

Pokud máte tu možnost, odjeďte na místo, kde je ruch oslav co nejmenší. Nezůstávejte ve městě, ale oslavte Nový rok třeba na chatě.

Přes den procházka

Vždy pomůže, když je pes sám od sebe unavený a novoroční ohňostroj tak přirozenou cestou zaspí. K tomu pomůže pořádná procházka přes den, která vašeho mazlíka utahá natolik, že se bude chtít večer jenom válet a spokojeně usne. Pozor ale na to, že riziko petard a ohňostrojů je na Silvestra i přes den. I pokud máte psa dokonale vycvičeného na procházky na volno, raději mu pro jeho dobro dejte obojek a vodítko. Nečekaný výbuch by ho totiž mohl vyplašit a mohl by utéct nebo si ublížit.

Odveďte pozornost psů, kočky nechte se schovat

Pokud zůstanete ve městě nebo na jiném rušnějším místě, najděte pejskovi nebo kočičce co nejklidnější místo, třeba koupelnu či chodbu. Kočce byste měli zajistit místo, kam se může schovat. Můžete jí do místnosti umístit krabici nebo zavřený pelech, případně ji nechat v místnosti, kde má svůj oblíbený úkryt, ve kterém se bude cítit jistěji a bezpečněji. Určitě se také bude cítit lépe, pokud budete v její blízkosti.

Zůstaňte v klidu

Pejskovi určitě nepomůže, pokud z vás ucítí nervozitu. Naopak z vás musí vyzařovat klid. Dělejte, že se nic neděje, že hluk i záblesky jsou naprosto normální a v pořádku. Pokud psa začnete utěšovat, utvrdíte ho akorát v tom, že se bojí oprávněně, že je ke strachu důvod.

Pomoci může i přítomnost dalšího psa

Psi se učí od sebe navzájem a tedy si mohou pomoct se svým stresem. Je-li jeden v pohodě, druhý se uklidní také. Ne sice úplně, ale rozdíl je vidět.

 

Zůstaňte s pejskem

Jakmile je mazlík ve stresu, útěchu hledá v blízkosti své smečky a tu pro něj představujete vy. Věnujte se mu tedy, mluvte na něj, hlaďte ho, vezměte ho do náruče. Důležité také je, abyste i vy zůstali v klidu. Chlupáč snadno vycítí nervozitu.

Často se vedou debaty, že psa zklidní prášky. Veterinář sice může pomoci, ale zázračná pilulka opravdu neexistuje. Obecně je použití sedativ kontraindikováno. Vznikají totiž tzv. paradoxní reakce, kdy je zvíře zklidněno, ale vnímá podněty, kterých se bojí a nedokáže se jim bránit. Strach se stupňuje!

Pokud se rozhodnete přikročit k této variantě, vždy dodržujte dávkování. Ne všichni majitelé psů a koček však podávání takových léků doporučují. Žádný lék totiž ani psa, ani kočku nezbaví strachu trvale. Spíše vašeho mazlíčka jen omámí nebo uspí. Zvíře se tak sice nemůže moc hýbat, nemůže utéct a schovat se, ale strach prožívá nadále. A to pro něj může být ve výsledku ještě více stresující, než když pobíhá po bytě a hledá si úkryt.

Tip: Doporučujeme označit pejska čipem, jak ostatně už od 1. ledna 2020 nařizuje zákon. Pokud se vám pejsek přes všechna opatření zaběhne, snadněji jej pak najdete třeba někde v útulku.

I v následujících dnech buďte při venčení opatrnější. Krajina, silnice i chodníky většinou bývají plné zbytků vybouchnutých petard, které pejsek může pozřít a otrávit se či se jinak zranit. O vztahu psa a člověka si můžete přečíst zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu