Má váš mazlíček klíště? Máme pro vás rady, jak ho odstranit!

 Mazlíčci 
19. července 2017 12:13 / Marie Popelková
  5
📷
6 fotografií v galerii
Pro efektivní ochranu svého miláčka používejte spreje, prášky nebo límce Shutterstock
Procházíte se rádi se svým pejskem a trávíte venku i hodiny? Nevadí vám zavítat na louku, projít se kolem řeky nebo v lese? Dávejte si ale pozor na klíšťata! Z venku si ho můžete přinést vy, ale i váš pes!

Klíšťata se vyskytují především ve vlhkých lesích, ale i na vlhkých loukách. Nacházejí se především v Evropě a přenášejí nákazy jako klíšťovou encefalitidu a boreliózu. Encefalitida postihuje nervový systém a způsobuje obrnu, epilepsii a může skončit i smrtí. Přímo proti encefalitidě neexistuje lék, avšak lze se očkovat. To nelze proti borelióze, proti níž však lék existuje. Borelióza způsobuje například kloubní záněty.

Většina lidí se po návratu z lesa pořádně prohlédne, a pokud má klíště, ihned s ním pořádně zatočí! Prohlížíte ale pečlivě i svého psa? Často to bývá tak, že běhá trávou, válí se po zemi, prochází křovím a hledá chládek ve stínu pod větvemi stromů. Právě taková místa jsou ale riziková!

Pokud dorazíte domů z delší procházky, je dobré prohlédnout nejen sebe, ale i psa! Měli byste na to používat latexové rukavice a dobré osvětlení. Zvýšenou pozornost věnujte uším a oblastem kolem čumáku, očí, ale také nohám a břichu.

Nezapomeňte na to, že hledáte parazita, který může mít různou velikost. Pokud není klíště nasáté, může mít velikost sezamového semínka, pokud bude nasáté, může mít velikost nehtu. Když klíště najdete, použijte k jeho odstranění pinzetu. Uchopte klíště za hlavu co nejblíže ke kůži, jak jen je to možné. Při samotné práci opravdu nezapomínejte na rukavice.

Pomocí pomalého, stabilního a pevného tahu vytáhněte klíště přímo z kůže. Některé speciální nástroje na odstraňování klíšťat jako například háčky vyžadují při použití krouživé pohyby. Nesmíte mačkat tělo klíštěte, protože tím můžete způsobit vniknutí patogenů do těla svého mazlíčka.

Po odstranění klíštěte očistěte kůži mýdlem a vodou. Pokud se však malá část ulomila, musíte ji vyndat jako třísku. Je ale pravděpodobné, že se jí tělo po čase samo zbaví. Vytažené klíště vložte do zkumavky s alkoholem a označte si ji pro případ budoucí nemoci. Poznamenejte si, kde se kliště nacházelo.

Nepoužívejte k odstranění klíštěte žíravé materiály a ani se je nesnažte udusit vazelínou nebo něčím podobným. Promluvte si i s veterinářem o preventivních prohlídkách proti klíšťatům. Pro efektivní ochranu svého miláčka používejte spreje, prášky nebo límce. A nezapomeňte na každodenní kontrolu! Spolehlivá ochrana je i očkování!

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít