Pes může být dobrým parťákem i pro alergiky. Je jen třeba obezřetně vybírat rasu

 Mazlíčci 
19. června 2020 14:14 / Klára Kučerová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Pořízení psa je dobré si pořádně rozmyslet Depositphotos
Pes je jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků na světě. Důvodů, proč si pořídit čtyřnohého člena domácnosti, může být několik. Pomáhá například zahnat samotu a díky bezpodmínečné lásce jsou skvělými parťáky nejen do nepohody. Pokud trpíte alergií na psy, nemusí to nutně znamenat, že jste o tuto možnost přišli. Je však třeba před jeho pořízením vzít v potaz několik věcí, včetně rasy.

Pokud i vy patříte mezi milovníky čtyřnohých mazlíčků, a přesto bojujete se svou alergií na ně, může být pořízení specifické rasy správnou volbou. Existují totiž plemena, která jsou vhodnější pro lidi s citlivým imunitním systémem.

Předcházejte alergickým reakcím

Prvotní volbou by měla být tzv. bezsrstá plemena. Jak už název napovídá, jejich charakteristickým znakem je absence srsti buď na většině těla, nebo alespoň z větší části. I z toho důvodu mohou být plemena vhodná k alergikům. Péče o tyto rasy vyžaduje pravidelné koupání či otírání kůže. Zejména v létě je třeba chránit kůži krémy s UV filtrem před spálením, v zimě zase zvolit vhodný obleček. Některými představiteli těchto plemen jsou peruánský naháč, mexický naháč či americký bezsrstý naháč.

Za hypoalergenickou variantu se někdy uvádějí psi, kteří nespadají do kategorie bezsrstých psů. Toto označení však není zcela přesné, jelikož neexistuje pes, který by byl zcela bez alergenů. Jde však o plemena, která tolik nelínají a nepouští ze sebe příliš snítek a prachu. Řadí se mezi ně například čínský chocholatý pes, jenž je jinou variantou pro naháče. Jeho tělo je hladké. Srst tvoří převážně chocholka na hlavě a na tlapkách. Dále yorkšírský teriér, bišonek či maltézský psík. Abyste co nejvíce předešli alergickým reakcím, je nutné o psa pečovat pravidelným koupáním a vyčesáváním srsti.

Pes, který zbožňuje vodu

Ze středních plemen může být vhodným parťákem portugalský vodní pes, jehož srst postrádá podsadu a nelíná. Abyste předešli hromadění alergenů, je třeba psa pravidelně vyčesávat a koupat. Výhodou je, že tato rasa miluje vodu. Jeho kořeny totiž sahají až k Pyrenejským poloostrovům, kde pomáhal rybářům na lodích. Plemeno proslavil bývalý prezident Spojených států amerických Barack Obama, který vlastní dva vodní psy.

Alergii na psy však nemusí způsobovat jejich srst, mezi další spouštěče patří například psí sliny, alergeny uchycující se v srsti, jako jsou pylová zrnka či prach nebo odumřelé šupinky kůže. Významným faktorem jsou také roztoči žijící v srsti či psí moč. I proto je důležité naučit psa správným hygienickým návykům. Pořízení čtyřnohého mazlíčka je také dobré zvážit i v závislosti na intenzitě alergie. 

Vhodná je konzultace s lékařem

I přesto, že se rozhodnete pořídit si psa vhodnějšího pro alergiky, ani to nemusí být zárukou úspěchu. Každý pes je jiný, a tak je dobré strávit se štěnětem co nejvíce času ještě před jeho pořízením. Každý dobrý chovatel by měl potenciálnímu majiteli tuto možnost umožnit. Jedině tak je možné zjistit, jakým způsobem organismus reaguje na zvíře. Vhodné je také pořízení mazlíčka konzultovat s lékařem alergologem. Čtěte také: Mnemotechnické pomůcky nejen potrénují paměť, ale jsou i dobrou prevencí proti nemocem mozku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod