Trpíte alergií na domácí zvířátko? Na vině může být tato látka

 Mazlíčci 
15. dubna 2019 16:13 / Monika Thomsonová
  0
📷
10 fotografií v galerii
Kterékoli domácí zvíře může vyvolat alergickou reakci Shutterstock
Češi jsou milovníci psů a koček a domácí mazlíčci vnímáni jako součást rodiny. Téměř každá druhá domácnost vlastní nějaké zvíře. Spousta lidí si však při pořízení nového přírůstku do rodiny dopředu neověřuje, zda na něj nejsou alergičtí.

Kterékoli domácí zvíře může vyvolat alergickou reakci. Ta může mít mírný až těžký průběh a mohou se připojit i další zdravotní komplikace. Lidí alergických na zvířata stále přibývá. Alergickou reakci přitom mnohdy nevyvolá pouze přímý kontakt s domácími mazlíčky, ale i kontakt s někým, kdo doma zvíře chová. 

Co alergii vyvolává?

Alergickou reakci vyvolávají alergeny bílkovinné povahy, které se uvolňují z mazových žlázek zvířecí kůže. Nejčastěji jsou obsaženy v moči, slinách, krvi, kožních šupinách a výměšcích zvířat. U exotických ptáků vzbuzují alergickou reakci roztoči z peří. Tyto bílkoviny jsou uvolňovány spolu s odumřelými částečkami kůže. 

Jak se alergie nejčastěji projevuje?

  • Rýma: sliznice nosu je podrážděná alergeny, což vede ke svědění, kýchání, zvýšené tvorbě vodnatého hlenu a otokům zhoršujícím průchod vzduchu nosem.
  • Zánět očních spojivek:  zasažené spojivky začnou svědit, zčervenají a vyvolají slzení očí.
  • Ekzém: u citlivějších lidí může vdechování uvedených alergenů způsobit ekzémovou vyrážku v podobě zarudlých svědivých ložisek, která se nejčastěji vytvoří na hlavě nebo v podkolenních a loketních jamkách.
  • Astma a kašel: hvízdání na průduškách, problém pořádně se nadechnout, zvýšená tvorba hustého hlenu, pokašlávání.
  • Bolest hlavy: je způsobena ucpáním nosu.

Jinými příznaky mohou být chronická bolest hlavy způsobená nahromaděním sekretu v dutinách, infekce, a dokonce průduškové astma.

Co je na vině?

Na vině jsou nejčastěji ony zrádné odumřelé částečky kůže, které mohou být menší než částice prachu a pylů. Produkují je nejenom kočky a psi, ale i ptáci, lidé a ostatní savci. Některé mohou zůstat volně ve vzduchu i několik hodin a je opravdu těžké se jich vyvarovat a zbavit.

Kočka a alergie

Mnoho lidí si mylně myslí, že alergii způsobuje zvířecí srst. Ale například u koček je protein způsobující alergii obsažený ve slinách. Když se kočka lízáním čistí, pokrývá slinami svou srst, na které se vyskytují odumřelé částečky kůže. Tyto částečky zaschnou a poté se vzduchem dostanou do dýchacích cest toho, kdo alergií trpí. Věděli jste například, že kočičí alergeny byly nalezeny i na Antarktidě, kde nežije jediná kočka?

Psi a alergie

Psi nespouští u lidí alergické a astmatické reakce tak často jako kočky, ovšem vzhledem k tomu, že psi patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům, jsou jejich alergeny také velmi rozšířené. Obsaženy jsou hlavně v kožních šupinách, není proto pravdou, že by hlavní hrozbou alergiků byla psí srst. Krátkosrstá i dlouhosrstá plemena představují pro alergiky stejné riziko, nezáleží ani na množství chlupů, které pes ztrácí.

Hlodavci a alergie

Hlodavci se stali velmi oblíbenými domácími mazlíčky, rodiče je pořizují především dětem jako náhradu za větší zvíře, neboť nevyžadují velký prostor ani tak komplexní péči jako větší zvířata. Nejčastěji se chovají křečci, morčata, myši, potkani a osmáci. Hlavním alergenem hlodavců jsou bílkoviny sloužící jako nosiče pro feromony vylučované do moči. Samci jich vylučují několikanásobně více než samice.

Co s tím?

Pokud domácího mazlíčka již vlastníte a alergie se u vás vyskytla, nezbývá než svůj byt pravidelně alergenů zbavovat. Také dodržujte rady lékaře a poctivě užívejte protialergické léky. Jenom tak se vám podaří udržet alergii na uzdě.

Pokud však trpíte alergií na zvířata bylo by možná, než polykat léky, podstatně rozumnější si žádné zvíře nepořizovat. (Dále čtěte: Alergie trápí stále více zvířat. Pomozte svým mazlíčkům se jí zbavit).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Odchod Josefa Abrháma je zahalen tajemstvím. Nyní se řeší místo posledního odpočinku

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Čína má novou ponorku, pravděpodobně s tryskovým motorem

Zavřít reklamu