Sezóna klíšťat začala! Chraňte vaše zvířata.

 Mazlíčci 
06. dubna 2016 21:07 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Klíšťata milují teplo a vlhko, nejčastěji se vyskytují ve vysoké trávě nebo na nízkých křovinatých porostech. Internet
S příchodem teplých dnů se zvyšuje pravděpodobnost, že si váš čtyřnohý miláček z výpravy do přírody přinese v kožichu nevítané hosty. Jedním z největších nebezpečí jsou klíšťata, která mohou ohrozit nejenom zvíře, ale i vás.

Letošní mírná zima má dvě stránky. Protože skoro nemrzlo, hodně jsme ušetřili na vytápění. Jenže zároveň se nezredukovaly počty škůdců. V sezoně nás zaplaví slimáci, vosy a už teď i klíšťata. Také se přemnožily hromadně blechy. A to je pro majitele psů i koček nejvyšší čas vyřešit, jaký přípravek na ochranu před těmito parazity zvolit.

Řešením proti klíšťatům je obojek


Je několik způsobů, jak psa nebo kočku vybavit v boji proti klíšťatům. Každý chovatel si postupem času zvolí ten, který mu nejvíc vyhovuje – ať už svou spolehlivostí, cenou nebo dobou, po kterou zvířata ochrání. Jednou z možností jsou antiparazitární obojky, které chrání i před blechami. Vybíráme je podle obvodu krku zvířete a podle doby jejich účinnosti, což může být jen několik týdnů, ale i 8 měsíců.

Zvíře musí mít obojek nasazený nepřetržitě, jeho používání se ale nedoporučuje v bytech, kde pes žije společně s malými dětmi, některé psí obojky není dokonce vhodné používat v domácnostech, kde se psem žijí kočky. Na trhu jsou i obojky pro kočky, ale řada chovatelů o téhle možnosti vůbec neuvažuje, bojí se toho, jak kočka na obojek zareaguje, i možnosti, že se při výpravách po svém teritoriu za obojek někde zachytí.

Spot on nebo sprej?


Druhým velice často používaným způsobem jsou takzvané spot ony, tedy pipety s látkou, která většinou ochrání před klíšťaty, blechami, ale někdy i před bodavým hmyzem. Vybíráme ji podle hmotnosti zvířete, aplikujeme do srsti mezi lopatkami. Pro zapomnětlivce ale může být nevýhodné, že účinkuje kratší dobu než obojky, většinou 3 až 7 týdnů. Ještě krátkodobější ochranu poskytují různé spreje nebo pěny, které aplikujeme do srsti zvířete opakovaně těsně před každou procházkou. Psy můžete nechat proti borelioze i naočkovat, finančně je to náročné zhruba stejně jako předchozí možnosti a získáte jistotu, že vaše zvíře neonemocní. Vakcinaci je nejvhodnější absolvovat v zimních měsících, její nevýhodu ale je, že psa neochrání před přisátím klíšťat.

Můžete to proti klíšťatům zkusit i bez chemie


Některým majitelům psů a koček nevyhovuje žádná ze zmíněných možností, část z nich se například obává nežádoucích vedlejších účinků prodávaných přípravků a hledá proto jiné způsoby, jak svého kamaráda ochránit. K dostání jsou například odpuzovače parazitů z éterických olejů čajovníku nebo levandule. Pejskaři si vzájemně předávají i tipy na čistě domácké způsoby, jak s klíšťaty zatočit. Jedním z nich je například zajištění dostatku vitamínu B užíváním B-Komplexu, Pangaminu nebo dokonce pivovarských kvasnic. Někteří zkoušejí česnekové tablety nebo do srsti vtírají olej, do kterého před tím česnek naložili.
Témata: obojek, klíště, kočka, teplo,
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky