Základní pomůcky k tréninku vašeho čtyřnohého miláčka

 Mazlíčci 
15. října 2015 19:24 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Velmi účinná pomůcka pro výcvik psů, ať už poslušnosti, speciálních cviků nebo nejrůznějších dovedností. Wikimedia Commons/ Elf | Talk
Základním výcvikem psa jsou cviky poslušnosti a obratnosti. Cviky plánovitě a účelně prováděnými docilujeme absolutní poslušnosti psa, kterou potřebujeme k spolehlivému provádění naučených výkonů. Výcvik v poslušnosti je podmínkou při dalším výcviku psa pro speciální výkony, jako je obrana a pachové práce. Proto musí být cvikům poslušnosti věnována patřičná péče a náročnost, zvláště pokud jde o naprostou důslednost v provádění cviků. K naučení těchto cviků můžete využít výcvikových pomůcek.

Píšťalky


Používání píšťalky se psem na volno (bez vodítka) je jedním z nejstarších a zcela jednoduchých nástrojů možné komunikace psovoda (majitele psa) se psem na dálku. Hvizd píšťalky je pro psa slyšitelný na mnohem větší vzdálenost nežli hlasové povely a navíc zní hvizd píšťalky pro našeho psa stále stejně, protože zabarvení a tón našeho hlasu může být na rozdíl od píšťalky ovlivněn například různou náladou nebo nachlazením. Psovi se základním výcvikem prováděným s pomocí píšťalky pak mohou při výcviku a nebo při vycházkách snadněji sdělovat povelové informace jako například: „Stůj, Nesmíš nebo Ke mně“ také ostatní členové jeho smečky (rodiny). Píšťalky se používají především pro výcvik, výchovu a řízení loveckých, pracovních nebo sportovních psů a stále častěji jsou využívány také pro výcvik a následnou komunikaci s rodinným psem.

Dummy aporty


Dummy aporty pro psy jsou určeny k výcviku psa a zdokonalování jeho aportovacích schopností. Dummy aporty se používají při přípravě psů nejen na lovecké zkoušky, ale i na tzv. Working testy. Dummy aporty jsou buď látkové, nebo plastové anebo kožešinové či opeřené pro lepší imitaci zvěře. Vyrábějí se v různých tvarech a o různé hmotnosti tak, aby splnily potřeby každého pejskaře a jeho pejska.

Clicker/Klikr

Klikr je pomůcka k výcviku psa. Nutí přemýšlet psa i psovoda. Pokud pes provede dobře úkol, cvičitel ho odmění kliknutím. Výcvik pomocí klikru tedy spočívá na základně podmíněného reflexu: klik = odměna. Jakmile jednou zvíře pochopí zásady výcviku pomocí pozitivní motivace, učí se velmi rychle a rychlost učení se postupně zvyšuje. Pes se velmi rád učí, na výcvik se velmi těší, je pro něj odměnou a zároveň i zábavou.

Cvičení s klikrem neznamená, že trenér psovi při tréninku kliká, klikr slouží jako znamení kvalitně provedeného cviku.

Proč je klikr nejlepší a nejúčinnější pochvala? Protože klikr má pořád stejný zvuk, ať už je nálada páníčka jakákoliv.

Stopovací vodítko

Dlouhé stopovací vodítko je dobrý pomocník pro výcvik, výchovu nebo trénink štěňat a mladých psů. Stopovací vodítko pak využíváme jako prodlouženou ruku při nácviku přivolání, aportování, pro nácvik neskákat nebo nekrást, ale také například pro trénink ve volné přírodě „nepronásledovat, nehonit“ (zvěř, běžci, auta, cyklisté). Vodítko je opatřeno velmi pevnou bytelnou karabinou, takže vydrží i velmi silné škubnutí.

HALTI ohlávka


Pomocí ohlávky Halti docílíte toho, že už vás pes nebude tahat na vodítku a zároveň odvrátíte pozornost i od věcí, které ho rozptylují.

Ohlávka se skládá ze dvou popruhů, jeden obepíná psovi čenich, druhý je ovinut kolem krku. Oba popruhy se pod krkem sbíhají dohromady v kroužku. Nosní popruh je v dolní části zakončen kroužkem, do kterého se připevní vodítko.

Princip je jednoduchý, jakmile vás pes začne předbíhat, stočíte jeho hlavu pomocí Halti směrem k vám. Pes je nucen koukat se na vás a nemůže táhnout dopředu. Stejně tak neuvidí předmět, který upoutal jeho pozornost. Lehký tlak na čumák ho nutí zůstat stát či udělat krok zpět. Pomocí očního kontaktu, oblíbené hračky nebo pamlsku plně upoutáte jeho pozornost na sebe. Ačkoliv je ohlávka na manipulaci velmi jednoduchá, je vhodné naučit psa také povel „K noze“.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte