Jak rychle a bezpečně usušit mokré boty

 Ostatní 
15. října 2016 07:45 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vhlké boty nejsou v zimě nic příjemného. Připravili jsme pro vás několik rad, jak je rychle usušit. Wikimedia Commons
Sníh, déšť či mokrá tráva našim botám rozhodně dobrou službu neprokáží. Pokud obuv není silně impregnovaná proti vlhkosti nebo přímo vyrobená z Goratexu, či jiných vodě odolných matriálů, promáčí se skrz naskrz. Jak je tedy správně vysušit, aby se nezdeformovaly nebo jinak nepoškodily? Vezmeme to od rad babiček až po moderní prostředky.


Jak se zbavit vlhkosti v botách?
Naše babičky používaly osvědčený způsob – vycpaly boty novinami, postavily je ke kamnům a sušily. Papír přitom pravidelně vyměňovaly. „Tuto metodu bych nezavrhoval ani dnes – noviny jsou dobrým pomocníkem při sušení bot. Boty nikdy nesušte násilně, jinak by mohl materiál popraskat,“ říká marketingový ředitel obuvnické společnost a dodává: „Nechat boty po každém použití řádně vyschnout a vyvětrat považuji za základ péče o ně."

Se sušením bot vám pomohou i třešňové nebo švestkové pecky, které nasypete do bot – absorbují vlhkost. Můžete si schovávat i sáčky s látkou odstraňující vlhkost a zápach, kterou najdete ve většině kabelek nebo i v nových botách.

Boty lze usušit i tak, že si na nohy v ponožkách navléknete igelitový sáček a i s tím se nazujete do bot. Teplo vydávané nohama boty vysuší, ale vy nemusíte trpět pocitem vlhka.

Fény na boty
Nejen na lyžařské boty můžete použít teplovzdušný vysoušeč bot – jde o trubice, které se zasunou do bot a fungují podobně jako fén. Můžete je použít i na sušení oblečení, zvláště rukávů. Sušení je díky teplému vzduchu rychlé a přístroj nezabírá ani moc místa. Na trhu najdete několik modelů v ceně kolem tisíce korun.

Elektrické vysoušeče do bot
Elektrické vysoušeče zasunete do bot a napájení do elektřiny – za tři hodiny jsou i lyžařské boty suché. Variant těchto přístrojů je na trhu několik, můžete si vybrat i takové, které lze napájet v cigaretovém zapalovači v autě, takže k sušení bot můžete využít například i cestu z hor. Pořídíte je zhruba od tří stovek.

Vyhřívané vložky do bot
Nejen, že udržují vaše nohy v teple, ale mohou pomoci i s vysoušením obuvi. Udržují v botách tělesnou teplotu – baterie většinou umístíte do kapsičky nebo pružného návleku na lýtko nebo kotník.
Témata: mokro, boty, sucho, vlhkost, obuv,
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod