Jak pečovat o auto v zimním období
V zimě, zejména při sněžení a mrazech, vyžaduje vaše auto velkou pozornost. Mnozí znáte různé trampoty, které vás mohou potkat, ale mnohým se dá také předejít. Připomeneme proto důležité zásady zimní péče o vůz.
Výbava
V zimě byste měli mít v autě určitě škrabku na omrzlá skla, malý smetáček na ometání karoserie, řetězy, zvlášť jestliže jezdíte v oblasti, kde je jejich použití pravděpodobné. Hodí se podle situace rozmrazovač na skla či rozmrazovač zámků. Samozřejmostí je kvalitní zimní směs v ostřikovačích. Jezdíte-li do hůře přístupných míst, může být užitečná skládací lopata a trocha inertního posypu. Velmi vhodné jsou startovací kabely.
Ochrana karoserie
Protože se na mnoha místech v zimním období silnice solí, je třeba věnovat pozornost zejména podvozku vašeho auta. Sůl ho dokáže doslova rozežrat. Měli byste proto vždy, když je to z hlediska teploty možné, jet podvozek opláchnout. Nepoužívejte teplou vodu, která startuje korozi, ale spíš preferujte oplach studenou vodou. Lidé, kteří ošetřují vůz pravidelně, mají mnohem lepší stav karosérie než ti, kteří na údržbu nedbají.
Zamrzlé dveře
Typickým zimním problémem je přimrznutí pryžových těsnění k rámu karoserie. Dveře pak nejdou otevřít. Při násilném otevírání hrozí poškození těsnění. Příčinou je voda, která v prostoru mezi pryží a karoserií zmrzne. Jediným řešením je udržovat pryž ve správné kondici. Stačí zakoupit v autopotřebách přípravek na mazání pryžového těsnění. Jde obvykle o směs silikonu a glycerinu. Máte-li doma už něco podobného, můžete zkusit nabrat trochu na hadřík a ošetřit těsnění.
Pozor na stěrače
Velkou chybou je dovolit stěračům, aby přimrzly. Ještě horší je, když přimrzlé stěrače chcete použít, a ještě k tomu na zamrzlé okno. Je opravdu mnohem lepší sklo důkladně očistit a ověřit si, že jsou stěrače volné. Pokud nejsou, můžete je i ohřát dotykem prstů a opatrně oddělit od skla. I gumičky stěračů je ovšem potřeba někdy vyměnit. Období po zimě bývá obvykle tím vhodným. Pokud ale chcete výměnu odložit, můžete se inspirovat zajímavým využitím octa, který vyčistí stěrače i rozmrazí skla. Podrobnosti najdete v článku zde.
Startování
Obzvlášť v zimě u naftových aut vyčkejte na dokončení žhavení. Žádné auto se nemá ihned po startu příliš zatěžovat. V zimě to platí dvojnásob. Jeďte zvolna až do doby, než se motor pořádně prohřeje. Mějte v pořádku autobaterii. Typickým problémem je, že odkládáme výměnu tak dlouho, až nás auto nechá někde na holičkách. V tu chvíli přijdou vhod startovací kabely. A pokud nepomohou nám, můžeme jimi pomoci někomu jinému.