Tipy, jak co nejlépe využít odstrojený vánoční stromek

 Ostatní 
02. ledna 2019 12:55 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Vánoční stromeček může posloužit dobré věci Shutterstock
Vánoční stromeček nemá dlouhou životnost. Co s ním, když dosloužil? Máme zajímavé tipy na jeho využití.

Nejrychleji opadá smrček, o něco později jedle a nejvíc vydrží borovice. Ale i ti nejvytrvalejší nemají obvykle vánoční strom přes polovinu ledna. Většina lidí pak odstrojuje tradičně na Tři krále, tedy 6. ledna. Stromek ale nemusíte jen vyhodit.

Vyrobte si kvedlačku

Kvedlačku vyrobíme jednoduše tak, že uřízneme část stromku se základem větviček. Ty zkrátíme asi na tři až pět centimetrů. Jak držadlo, tak kousky větviček, které při kmeni zůstaly, zbavíme kůry. Můžeme také dřevo vyhladit smirkovým papírem. Na kvedlačku používáme nejlépe části stromku z vyšších pater, aby držadlo nebylo příliš tlusté.

Stromek zkompostujte

Jestliže máte vlastní kompost, pak pro vás není problém stromek ekologicky zlikvidovat tak, že jej nařežete na menší části. Ještě lepší je, pokud máte štěpkovač. Nemáte-li kompost, můžete si ho v období mírné zimy také založit. Podrobnější informace najdete třeba zde.

Využijte větve

Můžete také použít větve, které ještě mají jehličí, na dokrytí rostlin citlivých na mráz. Zahradnickými nůžkami si větve ostříhejte a rovnou použijte. Jinou možností je nechat větvičky ještě více proschnout a použít je na podpal, neboť jak známo, chrastí velmi dobře hoří.

Kmen nařežte na polínka

Máte-li kamna na dřevo nebo ohniště na zahrádce, byla by škoda vánoční stromeček nevyužít. Kmínek zbavený větví nařežte na polínka a nechte je dobře proschnout. Až nastane správný čas, budou se hodit. Sice nevydrží hořet dlouho, ale alespoň nemusíte vyhazovat stromeček do kontejneru.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Andrea (43): Manžel na mě přenesl pohlavní chorobu. Nedokážu mu odpustit, nevím, jak dál

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty