Skvrn od vteřinového lepidla se dá lehce zbavit. Co pomáhá?
Vteřinové lepidlo se dá využít na dřevo, plasty, sklo i další materiály. Slepíte pomocí něj porcelán i rozpadlou botu. Jenže i při sebevětší opatrnosti se může stát, že sekundovým lepidlem potřísníte i své oblečení, kuchyňskou linku nebo podlahu. Není ale třeba hned propadat panice. Máme pro vás pár tipů, jak skvrnu od sekundového lepidla z nejrůznějších povrchů odstranit.
Odstranění lepidla ze dřeva
Pokud vám vteřinové lepidlo ukápne na dřevo a chcete se jej zbavit, můžete vyzkoušet některý z následujících postupů:
Seškřábnutí nehty
Pokuste se lepidlo seškrábnout nehty. Pokud je jeho vrstva slabá, mělo by se vám to podařit.
Aceton
Tato metoda je vhodná zejména v případě, že je dřevo nalakované. Do acetonu namočíte hadřík a potřete jím lepidlo krouživým pohybem. Následně pak vezměte gumovou špachtli a lepidlo od kraje odloupněte. Na závěr dřevo omyjte mýdlovou vodou.
Zbroušení
Pokud je nános velký a předchozí metody neúčinkují, nezbude vám nejspíše nic jiného, než k odstranění lepidla použít smirkový papír, kterým dřevo zbrousíte. Po zbroušení jej pak nalakujte.
Odstranění lepidla z textilu
Při manipulaci s vteřinovým lepidlem se poměrně často stává, že vám troška ukápne na oblečení. V tom případě zkuste následující rady:
Voda a olej
Zasaženou látku namočte do vody a vymáchejte ji. Látku jemně třete tak, abyste ji nepoškodili. Po chvíli by se měla větší část lepidla uvolnit. Pokud si jste jisti, že látku nepoškodíte, zkuste skvrnu od vteřinového lepidla jemně oddrolit. Zkuste si přitom namočit prsty do oleje. Díky tomu by mělo jít lepidlo jednodušeji odstranit.
Aceton
Stejně jako na dřevo lze i na určité druhy látek použít aceton. Postup je obdobný, jako v případě odstranění lepidla ze dřeva. Pokud doma nemáte aceton, stejně dobře vám poslouží odlakovač na nehty, který obsahuje aceton.
Vždy se ale nejprve podívejte na složení látky - pokud obsahuje acetát, aceton určitě nepoužívejte. Mohla by se rozpustit. Před nanesením acetonu na vteřinové lepidlo, raději vyzkoušejte jeho účinky na skrytém místě.
Odstranění lepidla z plastu
Vteřinové lepidlo lze odstranit také z plastu. V tomto případě zvolte následující postup:
Líh
Hadřík namočte do čistého lihu a vetřete jej na poškozené místo, dokud lepidlo nezměkne. Poté už by mělo jít poměrně dobře sloupnout. Zbytkové kousky očistěte hadříkem namočeným v saponátu.
Odstranění lepidla ze skla
Odstranění ze skla je o to jednoduší, je-li sklo hladké:
Žiletka
K odstranění vteřinového lepidla ze skla se nejlépe osvědčila žiletka. Opatrně s ní po částech odškrábněte lepidlo. Ve finále pak skleněnou plochu očistěte hadříkem namočeným ve vodě s mýdlem.
Odstranění lepidla z kůže
Zdaleka nejčastější problém spočívá v tom, že s lepidlem manipulujete příliš neopatrně a dostane se vám na kůži. Je třeba jej ihned setřít, jinak během pár vteřin zaschne. Pokud se tak přeci jen stane, použijte jeden z následujících postupů:
Aceton
Použijte aceton. Účinkuje stejně efektivně jako při aplikaci na dřevo. Kromě čistého acetonu je možné použít například i odlakovač na nehty, který aceton rovněž obsahuje.
Olej
Zasažené prsty ponořte do nádoby s olejem. Lepidlo se uvolní a půjde pak snadno sloupnout.
Sůl
Použijte sůl. Nasypte si do dlaně asi 2 lžíce soli a přidejte k nim trochu vody. Vytvoří se kaše, kterou mněte v postižených místech. Následně si ruce opláchněte a postup opakujte, tentokrát však bez vody. Lepidlo by se mělo postupně odlupovat.
Dnešní lepidla už dokáží slepit prakticky cokoliv. O tom, jak vybrat to správné lepidlo, jsme psali zde.