Investujte do společníka na cesty. Vyzkoušejte karavan

S karavanem můžete vyjet kamkoliv
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
14. dubna 2019 06:59 / Depositphotos
  1   1
Přemýšlíte o cestování, které vám dá naprostou svobodu v tom, kam pojedete a jak dlouho tam budete? Pořiďte si karavan, který vaše požadavky splní. Počítejte ale s tím, že do něj bude potřeba investovat.

Než se vydáte vybírat karavan vašich snů, nejprve zjistěte, zda ho vaše vozidlo utáhne. Obecně platí, že čím menší přívěs a čím větší auto, tím lepší a bezpečnější je jízda s přívěsem. Potřebný údaj zjistíte ve velkém technické průkazu u políčka maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla. Tímto parametrem se řiďte a můžete si být jisti, že vaše vozidlo si s karavanem bez problému poradí.

V případě, že s karavanem plánujete zastavit vždy v kempu, stačí, když se poohlédnete po menším typu s menší výbavou, jelikož zázemí v podobě přípojky elektřiny, sprchy a toalety zajistí kemp. Při cestách, při kterých máte v plánu zastavit kdekoliv se vám líbí, myslete na karavan s rozšířenějším vybavením.

Kolik lůžek?

Dalším aspektem je počet lidí, kteří budou v karavanu spát. Podle toho se bude odvíjet počet lůžek, který je velmi důležitý. Pokud jezdíte pouze ve dvou, můžete si vybrat z karavanů s dvoulůžkem nebo dvěma jednolůžky. Často také narazíte na karavan s dvoulůžkem, které se na den skládá a vzniká z něj pohovka se stolem. Pro děti jsou skvělým řešením palandy. Setkáte se s nimi u větších karavanů, a pokud plánujete nebo již máte rodinu, je dobré tuto možnost zvážit.

Vybavení

Bez jídla se na cestách jednoduše neobejdete. Chybět by neměl sporák s hořáky, mikrovlnná trouba a případně i trouba na pečení. Nezbytná je také lednice, dřez a přívod vody. Kuchyně je většinou situovaná podél jedné stěny nebo do tvaru v podobě písmene L. Úložné prostory jsou umístěny nad pracovní plochou. Vždy myslete na to, že se vybavení nesmí při cestě hnout a z police nesmí při zatáčce vypadnout například hrnce. Toto nebezpečí může někoho ohrozit i na životě. Co s sebou pro snadné kempování, jsme psali zde.

Nezbytná je i hygiena a z toho důvodu uvažujte i nad vybavenou koupelnou. S vanou rozhodně nepočítejte, standardním vybavením je sprcha. Zapomenout nesmíte ani na toaletu. V dnešní době seženete vestavné chemické toalety, které plně nahrazují toalety, které máme běžně doma. Výhodou je odpadní kazeta uschovaná v kastlíku, díky němuž není zvenku vidět nic neobvyklého.

Lze i půjčit

Pokud si nejste jistí, zda vás karavan naplno nadchne, půjčte si ho na několik dní a někam vyjeďte. Přece jen investice do karavanu není nízká. Za nákup nového zaplatíte několik set tisíc korun.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Malý ostrov, který nabízí velké dobrodružství. Tady se rozhodně nudit nebudete

Věda & Vesmír

Dříve se hojně jedla zvířata, která bychom dnes na talíři rozhodně mít nechtěli

Bydlení

Podle čeho vybrat správnou velikost přikrývky. Zdá se to být jednoduché, ale má to svá pravidla

Zavřít reklamu