Jak odstranit vodní kámen

 Ostatní 
21. května 2015 21:15 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vodní kámen je usazenina, která se vytváří na stěnách nádob nebo potrubí v nichž je voda přepravována nebo uchovávána. Wikimedia Commons/Henna
Vodní kámen se tvoří v důsledku nesprávného pH vody. Je-li voda příliš tvrdá, usazuje se vodní kámen na spotřebičích, které s vodou přicházejí do kontaktu. Typicky se jedná o pračky, myčky nádobí, ale také o samotné nádobí (hrnce, skleničky apod.).

Vodní kámen vytváří na povrchu topných těles izolační vrstvu, která neumožňuje řádný prostup tepla do okolní vody. Tím se prodlužuje doba nutná k ohřevu vody a současně dochází k přehřívání topného tělesa, které může vést v případě silné vrstvy vodního kamene až k jeho zničení.

Protože vrstva vodního kamene prodlužuje dobu potřebnou k ohřevu, zvyšuje tím také spotřebu elektrické energie. Odvápněním tedy ušetříte i energii.

Metody odstranění vodního kamene šetrné k životnímu prostředí Šetrnou a přitom méně nákladnou představuje použití roztoku octa. Pro tento účel je vhodný běžný potravinářský ocet (8% roztok kyseliny octové) či zředěná octová esence.

Čištění rychlovarné konvice

Pro průběžné čištění rychlovarné konvice stačí slabší roztok octa a vody (asi v poměru 1:1). Připravený roztok se nalije do konvice (stačí 1 cm ode dna) a nechá se přejít varem.

Když je je vrstva vodního kamene větší, nalije se ocet do konvice nezředěný a zase nechá projít varem, je-li potřeba tak i opakovaně. Pro prevenci usazování kamene je dobré nenechávat v rychlovarné konvici stát vodu.

Vyplatí se denně konvici vytřít vlhkým hadříkem. Tím se stáhne povlak, který se na stěnách a na dně usadil. Pokud použijete pro tento účel vhodný odvápňovací prostředek, nalijte jej do konvice tak, aby spirála byla ponořena a nechejte obsah několikrát přejít varem. Přístroje při čištění nikdy neponořujte do vody. Při nákupu varné konvice se vždy řiďte doporučením výrobce.

Odstranění vodního kamene v pračce

Aby pračka správně fungovala, měl by se vodní kámen odstraňovat pravidelně. Lze např. asi jednou za měsíc do bubnu pračky nalít půl litru octa a zapnout program na teplotu 90 stupňů. Další metodou je přidávání ke každému praní do místa na aviváž 2 lžíce octa. Prádlo po octu není cítit, ocet působí preventivně proti usazování kamene a ještě má i dezinfekční vlastnosti.

Pokud se o pračku průběžně nepečuje, vodní kámen se vždy časem projeví. Zanesení pračky kamenem se pozná výrazným snížením účinnosti praní. Prádlo bude špatně vyprané a i po usušení bude jakoby zatuchlé. V tomto případě lze nalít do bubnu pračky celý jeden litr octa a zase použít program na 90 stupňů. Procedura se musí zopakovat, pokud se účinnost praní nezlepší.

Čištění umyvadel, vany, baterií

Pro navrácení lesku lesklým plochám připravte tento roztok: 1 díl octa, 1 díl vody, půl dílu citronové šťávy nebo vodního roztoku kyseliny citrónové. Citronová šťáva (kys. citronová) zneutralizuje zápach octa. Roztok se nalije do prázdné nádobky s rozprašovačem. Nastříká se, nechá chvíli působit a pak setře hadříkem a podle potřeby vyleští utěrkou z mikrovlákna (tzv. švédská utěrka). Výsledkem bude trvanlivý lesk.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda