Výběr filtrační konvice. Důležitý je objem i typ filtru

 Ostatní 
11. června 2020 09:33 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Cena konvice by se měla pohybovat okolo tisíce korun Depositphotos
Voda, voda a zase voda. Stala se vaším nejoblíbenějším nápojem a přes den prakticky nepijete nic jiného? Poslední dobou se vám však chuť kohoutkové vody přestala zamlouvat a raději taháte domů litry balené? Ideálním řešením, díky němuž lze získat čistou pitnou vodu se skvělými chuťovými vlastnostmi, je pořízení filtrační konvice.

Při výběru filtrační konvice se zaměřte na její objem. Ten je ze všech parametrů nejdůležitější. Jednoduché pravidlo říká, že objem filtrační konvice má být shodný s objemem varné konvice. Dejte si však pozor na rozdíl mezi celkovým objemem a objemem přefiltrované vody, ten se totiž liší. Důležitější je údaj o objemu přefiltrované vody. To proto, aby se naplnila bez nutnosti čekat, až se přefiltruje další várka. Základní objem přefiltrované vody by tedy měl být 1,5 litru. Při výběru se však vyvarujte příliš velké konvici, u které můžete mít následně problém s uschováním vody v lednici.

Nenahraditelné filtry

Nejen objem, ale i typ filtru bude hrát velkou roli při výběru vhodného výrobku. Moderní filtrační konvice totiž dokáží pomocí inovativních filtrů zbavit vodu vodního kamene, chlóru, ale i dalších látek, které vznikají chemickou úpravou. Jde například o olovo, měď, rtuť nebo zinek. Pokud se ve vodě nachází herbicidy nebo pesticidy, dokážou moderní konvice eliminovat také jejich přítomnost. Téměř všechny filtry pracují s uhlím, pryskyřicí a dalšími přírodními látkami, které vodu čistí a změkčují. Zároveň však zachovávají určité množství minerálních látek, které jsou ve vodě obsažené a pro tělo prospěšné.

Filtrace vody má několik fází. V první úrovni se obvykle nachází jemné sítko, které zachytí hrubé nečistoty. Dále voda postoupí k směsi látek, které dokáží snížit tvrdost vody. Na závěr je většinou aktivní uhlí, to se postará o odstranění případné pachutě nebo vůně vody. Právě poslední krok s aktivním uhlím je velmi důležitý a levnější filtrační systémy jej neobsahují, proto při výběru vhodné filtrační konvice dbejte na používání uhlíkové filtrace.

Měnit dle potřeby

Každý výrobce uvádí, jak často je potřeba filtry měnit, jejich životnost závisí nejen na kvalitě vody, ale také na počtu přefiltrovaných litrů. Obecně se dá říct, že jeden filtr vydrží jeden měsíc. Většina konvic však disponuje buď mechanickým, nebo digitálním ukazatelem stavu filtru, díky čemuž uživatele upozorní na potřebu jeho výměny. Tipy, jak si zachovat čistou a organizovanou ledničku a mrazničku, jsme psali zde.

Přefiltrovaná voda se dá také použít v domácnosti. Filtrace totiž zbavuje vodu také vodního kamene, proto je vhodné ji používat i do rychlovarných konvic, žehliček a kávovarů, kterým prodlouží životnost. Co se týče ceny, nesahejte po těch levnějších kusech, protože se jejich nákup nemusí vyplatit. Cena za kvalitní filtrační konvici se pohybuje okolo tisíce korun. Závěrem je nutné zmínit, že k filtraci je vhodná jen voda z vodovodního řádu, vodu ze studny nebo jiného přírodního zdroje nemusí filtr dokonale vyčistit.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v máji i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Tech

Čína má nebezpečnou autonomní loď plnou autonomních dronů, které mohou operovat ve vzduchu, v terénu i...

Zavřít reklamu