Prodáváte nemovitost? Zkontrolujte svůj pozemek.

 Ostatní 
06. října 2014 00:30 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Při prodeji nemovitosti se raději předem poraďte s právníkem, nový Občanský zákoník má svá úskalí.  / inStory.cz
Nový Občanský zákoník upravuje některé věci, které vás při prodeji nemovitosti mohou zaskočit. Připravte se na ně tedy ještě před tím, než začnete s nabízením realitním kancelářím.

Asi nejdůležitější změnou je to, že stavba již není svébytnou jednotkou, ale je součástí půdy. To znamená, že pokud prodáváte dům, který stojí na cizím pozemku (pronajatém), majitel pozemku k tomu nemusí dát souhlas a může odmítnout převod pronájmu na potenciálního nového majitele. Platný pronájem je sice povinen vám zachovat po dobu, na jakou byl uzavřen, nemusí ho ale prodloužit a stavba v krajním případě může přejít do jeho vlastnictví (i když tady bude jistě hodně sporných případů, které bude muset rozhodovat soud).

Před prodejem si dobře zkontrolujte v katastrálních mapách, kde jsou hranice vašeho pozemku a zda na něm máte zakresleny všechny stavby, které zakreslené dle nových předpisů být musí – třeba garáž, kůlny, zahradní domek, bazén – všechny stavby, které podléhají stavebnímu zákonu, jsou spojené s půdou a mají víc než 16 metrů čtverečních. Pokud tyto stavby nejsou v katastrálních mapách zakreslené, nemůžete je v kupní smlouvě uvádět. Diference mezi skutečným stavem a novými digitálními katastrálními mapami může být značná. Při prodeji pak musíte dát vše do souladu, což často vyžaduje nové geodetické vytyčení a zákres v katastrálních mapách, které musí katastrální úřad odsouhlasit. Teprve pak můžete nemovitost a pozemek prodávat, jinak nebudou novému majiteli zapsány.

Daň, kterou jako prodejce odvádíte státu se už nejmenuje daň z převodu nemovitosti, ale daň z nabytí. Nikoliv z nabytí nemovitosti, ale finančních prostředků. To znamená, že právě prodávající je povinen tuto daň státu uhradit a to ne jako dřív po výzvě k zapalcení, ale neprodleně dle vlastního výpočtu do třiceti dnů po uzavření kupní smlouvy. Finanční úřad pouze posoudí správnost výše zaplacené daně a v případě disproporce mezi odhadní a skutečnou kupní cenou může nařídit doplacení daně z nabytí.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tereza Maxová ukázala fešného syna Tobiase. Slavná modelka mu pomáhá do světa modelingu

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte