Jak vybrat dětské kolo? Nepodceňujte hlavně velikost

Výhodou jsou demontovatelná balanční kolečka
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
27. dubna 2018 10:13 / Shutterstock
  0   1
Přemýšlíte, že svému potomku pořídíte dětské kolo, aby s vámi časem mohlo vyrážet na výlety? Výběr nepodceňujte! Zaměřte se hlavně na správnou velikost. Pokud chcete pro dítě bezpečné kolo, rozhodně jej nekupujte se slovy, že do něj doroste.

Jízdu na větším kole totiž nemusí zvládnout, zvlášť pokud se teprve začíná učit. Ideální velikost poznáte tak, že dítě přehodí nohu přes rám kola a vy změříte vzdálenost rozkroku od země. Pět centimetrů je akorát. Pokud má méně, poohlédněte se po menším kole, v opačném případě zase po větším. Malý cyklista musí bez problémů dosáhnout ze sedla na řídítka a nohama na pedály. U menších kol musí dosáhnout až na zem.

Několik velikostí

V obchodě můžete vybírat ze čtyř velikostí, které se udávají dle průměru ráfků kol. Tato hodnota může činit 12, 16, 20 a 24 palců. Nejmenší hodnota je určená pro cyklisty od dvou do čtyř let. Výhodou jsou demontovatelná balanční kolečka. Na kole nenajdete žádné převody, protože je malé dítě ještě neumí ovládat, stejně jako přední brzdovou páku. Brzdí se klasicky pomocí zpětného záběru do pedálů.

Šestnáct palců je vhodných pro děti do šesti let. Vybavení kola je prakticky stejné jako u dvanáctipalcového. Jediný podstatný rozdíl je právě v průměru ráfků, které jsou o čtyři palce větší. Pro devítileté školáky se pohlížejte po velikosti dvacet. Zde hledejte zásadní rozdíl, který je v přehazovačce. Ve většině případů se ovládá řazení v rukojeti, což je velice praktické s přihlédnutím k menší síle dětských prstů. Na kole navíc najdete přední i zadní pákovou čelisťovou brzdu. Jak ochránit kolo před zloději, jsme psali zde.

Poslední hodnota se čtyřiadvaceti palci je určená pro děti do dvanácti let. Takzvaná juniorská kola jsou plnohodnotnou zmenšeninou dospělého kola. Na cestách dětem pomůže i rozšířená přehazovačka a čelisťové brzdy.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje správné vybavení

Věda & Vesmír

Pod slavnou pevností Severního Irska se skrývá mohutný starověký chrámový komplex

Bydlení

Jak správně prát a věšet prádlo, abyste ho nemuseli žehlit

Zavřít reklamu