Vyrobte si jednoduše krásné vánoční dekorace nebo dárky pro vaše blízké. Tady je návod!

 Ostatní 
31. října 2016 06:38 / Ema Maxová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pomocí decoupage vytvoříte originální dárky nebo ozdobíte svůj byt Shutterstock
Ubrousková technika je jednoduchý a krásný způsob dekorace nejrůznějších předmětů. Podstata této techniky spočívá v tom, že vystřihujeme motivy z ubrousků a polepujeme jimi nejrůznější předměty.

Metoda dekorování ubrousky, tzv. ubrousková metoda je známá taktéž pod názvem Decoupage. Pomocí decoupage můžete svůj domov měnit podle ročního období, vytvářet zajímavé dekorace, dárky nebo vytvářet originální přání a slavnostní dekorace k různým příležitostem. Například vánoční dekorace!

Ubrouskovou metodou můžete zdobit téměř jakýkoli povrch. Ubrousek se však chová trochu jinak při dekorování savého, hladkého, texturovaného nebo kluzkého povrchu, a také při nanášení lepidla štětcem nebo houbičkou. Proto si to nejprve vyzkoušejte na něčem, co můžete zkazit. Při prvních pokusech ubrousek dost možná potrháte.

Pomocí ubrouskové metody můžete zdobit květináče, svíčky, různé krabičky a šperkovnice, nádobí, textilie, dokonce si můžete vyrobit i obrázek na stěnu.

Na obrázek je vhodný ubrousek, který má jeden hlavní motiv, na květináče se naopak spíše hodí ubrousky s více menšími motivy. Na decoupage se vždy používá pouze horní potištěná vrstva ubrousku, která se nalepí na dekorovaný předmět.

Co budete na decoupage potřebovat?
• Ozdobné ubrousky - existuje nepřeberné množství motivů
• Lepidlo - ideálně určené pro decoupage, ale lze použít i obyčejné disperzní lepidlo
• Nůžky - existují speciální nůžky na decoupage, ale můžete použít i ostré malé nůžky na manikúru
• Štětec nebo houbičku - na natírání barvy je vhodný plochý štětec různé šířky. Pro samotné nanášení lepidla potom kvalitní štětec s jemnými chlupy - velikost 12 - 14
• Bezbarvý lak - bezbarvý, buď vodou ředitelný lak, nebo olejový lak
• Akrylová barva - pokud chcete předmět, který budete dekorovat natřít, je dobré použít akrylovou barvu.

Základní postup pro decoupage
1) Předmět natřeme světlou akrylovou barvou

2) Připravíme si vybraný ubrouskový motiv. Vystřihněte motiv, který chcete na zvolený povrch přenést. Vystřižený obrázek z ubrousku rozdělíme po vrstvách - oddělíme dvě spodní vrstvy. Zůstane nám horní,velmi tenká vrstva, na které je právě námi vybraný obázek nebo motiv

3) Ubrousek ze spodní strany natřeme lepidelem - postupujeme velmi opatrně. Nebo můžeme natřít lepidlo na místo, kam chceme obrázek přilepit. Lepidlo nanášejte ve slabé vrstvě

4) Přiložíme obrázek a jemně uhladíme prsty, houbičkou nebo štětcem. Štětec musí být kvalitní, nesmí pouštět chlupy! Potírejte opět velmi opatrně, abyste ubrousek nepotrhali! Postupujte směrem od středu ven, aby nevznikly bubliny a záhyby. Nechte pořádně zaschnout.

5) Přelakujte znovu 2x - 3x a nechte opět dobře zaschnout. Dejte pozor, abyste ubrousek neroztrhali. Nenanášejte silnou vrstvu lepidla! Raději naneste několik tenčích. Přilepený a vypnutý ubrousek by se mohl zkrabatit.

6) Necháme zaschnout. Na závěr můžeme přelakovat celý předmět vhodným lakem.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít