Jak pěstovat muškáty

 Zahrada 
08. dubna 2017 11:01 / Bronislava Silná
  6
📷
2 fotografie v galerii
Muškáty umí ozdobit okno, balkon i zahrádku. Shutterstock
Muškáty neboli pelargonie patří mezi oblíbené kvetoucí rostliny, které zdobí mnohá okna. Poradíme vám, jak je pěstovat úspěšně.

Muškáty plní nejen funkci okrasnou. Mají dokonce schopnost odhánět během teplých měsíců obtížný hmyz od vašich oken a tím pádem i od vašich domovů. Vyplatí se proto, aby se muškátům dařilo.

Výběr a výsadba

Nesnažme se ušetřit, ale kupme rostliny raději mohutnější. Rychleji se rozrostou a dříve začnou kvést. Je důležité opatřit jim dostatečně velké truhlíky nebo květináče. Je třeba, aby nádoba, ve které budeme muškáty pěstovat měla dole otvor, kterým uniká přebytečná voda. Muškáty jsou totiž citlivé na přemokření. Raději snesou i krátkodobé vyschnutí půdy. Optimální jsou truhlíky samozavlažovací. Půda by měla být bohatá na živiny a dostatečně vzdušná.

Pěstování

Muškátům se dobře daří, pokud jsou na jižní straně. Vhodná je též strana jihovýchodní i jihozápadní. Pokud je máme ve stínu, málo kvetou. Zaléváme je přímo do hlíny buď ráno nebo večer, kdy není příliš velké horko. V extrémních vedrech můžeme i občas jemně rosit.

Z rostliny důsledně odstraňujeme usychající listy a odkvetlé části. Jen tak udržíme muškáty v dobré kondici a budou se nám rozrůstat a pěkně kvést. Oschlé části listů mohou být také napadeny škůdci, takže tak chráníme rostlinu před uhynutím.

Důležité je pravidelné hnojení, zejména během léta, aby muškáty bohatě kvetly. Používáme hnojivo bohaté na fosfor, ale s malým obsahem dusíku. Takové hnojivo stimuluje kvetení.

Choroby

Nejčastější nemocí je muškátová plíseň. Objeví se jako šedavý povlak na listech. Postižené části je třeba okamžitě odstranit, snížit zálivku a rostlinu ošetřit měďnatými přípravky proti plísním. Pokud se objeví mšice, můžeme zkusit jejich odstranění pomocí sprchy. Pokud to nepomůže, musíme aplikovat přípravek proti mšicím, a to i z rubu listů, kde se vyskytují nejčastěji.

Přezimování

Rostliny mohou i přezimovat. Potřebují ale světlé stanoviště s teplotou mezi pěti až deseti stupni celsia. Zalévají se jen občas, nehnojí se a pokud mají tendenci růst či kvést, připravíme jim horší podmínky a případné květy nemilosrdně vyštípneme. Také je na zimu zbavujeme čerstvých výhonů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum