Připravte se na čištění jezírka

 Zahrada 
18. března 2017 20:15 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Odsavače jezírkového kalu jsou optimálně vhodné k odstraňování bahna a usazenin ze dna jezírka. Internet
U zahradních jezírek jako u všech vodních děl je důležité zajistit cyklus vody. A to z důvodů výměny plynů (kyslík do vody, škodlivé plyny z vody). Nejčastěji je cyklus zajištěn filtračním okruhem. Filtrace je v jezírku z hlediska udržení biologické rovnováhy velmi důležitá až nezbytná, podílí se na odbourávání organických látek a zamezuje velkému výskytu řasy. 

Po období vegetačního klidu musíme zahradním jezírkům vrátit jejich krásu, pečovat o ně však musíme stále. O čistotu se musíme starat v případě jakékoli vodní plochy na zahradě, malého jezírka velikosti umyvadla či vany i velkého jezírka koupacího.

Základní faktor, bez kterého Vaše jezírko nebude nikdy čisté a průzračné !

Každé jezírko musí mít pH v rozsahu 7 - 8,5 !!!!! Změřit jej můžete orientačně např. pH papírkem. Pokud Vaše jezírko nebude mít pH v tomto rozsahu, nikdy nedocílíte našimi přípravky biologické rovnováhy ve Vašem jezírku a nikdy jej nebudete mít čisté a průzračné! Při pH 7 - 8,5 dochází k vytvoření biologické rovnováhy vody, to je stav, kdy je voda schopna sama sebe čistit (alespoň částečně).

Bohužel v dnešní době, kdy je znečištění mnohem větší než dříve (fosfáty, dusitany a dučičnany z polí, prach a pyl z ovzduší, kyselé deště, spadané listí, apod.), již vodní plochy nejsou schopny se samovolně čistit, proto je nutné dodávat do jezírka bakterie na rozklad organického odpadu. Tyto bakterie, které našim zákazníkům úspěšně dodáváváme, zvyšují počet bakterií ve Vašem jezírku a tím výrazně zvyšují bakteriální sílu Vašeho jezírka, která se snadno vypořádá i se zvýšeným příbytkem organického odpadu a rozloží jej. Tím výrazně zvýší průhlednost Vašeho jezírka a to bude opět ozdobou Vaší zahrady!

Odsávání kalů a bláta

V každém zahradním nebo koupacím jezírku se tvoří organické sedimenty. Česky řečeno bláto. Důvody jejich tvorby jsou různorodé, a díky přírodní povaze jezírka s nimi nejde mnoho dělat. Sedimenty se Vám budou tvořit vždy. Zdrojem pro jejich tvorbu jsou spad nečistot na hladinu ( prach, pyl, hmyz atd.) , přírůstek biomasy uvnitř nádrže a její odumíraní ( řasy, biofilmy na površích v jezírku, zbytky vodních rostlin) , v nádržích s rybami se pak podstatnou měrou o tvorbu kalů stará krmivo a výkaly ryb.

Odstranění listí

Většina zahradních nebo koupacích jezírek je zasazena do zahrady plné okrasných stromů a keřů. Je logické, že část spadaného listí se dostane i do jezírka. U koupacích jezírek díky jejich velkým plochám hladiny není příliš efektivní používat ochranné sítě, a o to více by se mělo při konstrukci nádrže myslet na správně a dostatečně výkonné jezírkové skimmery, které nám pomohou listí z hladiny odsát a následně jej pak z jezírka odstranit. 

Ne vždy se podaří každý lístek zachytit, a tak bychom při běžné udržbě nádrže, zvláště na podzim, měli listí z jezírka odstranit.  Pokud tak neučiníme, dříve či později dojde k jeho rozkladu, nadměrné tvorbě sedimentů, ovlivnění kvality vody a následnému růstu řas.

Vysavače pro jezírka

S nečistotami v jezírku nám pomůže i speciální jezírkový vysavač. Snadno jím odsajeme zbytky odumřelých rostlin, části listí a další nečistoty. Jako příslušenství můžeme využít trysky pro cílené odsávání mezi kameny nebo nástavce pro odsávání řas. Díky dlouhé sací hadici i nástavcům pohodlně vysáváme ze břehu, vysavač musí být vždy umístěn na břehu nádrže.

V každém jezírku se tvoří organické sedimenty, jednoduše řečeno bláto. Aby se předešlo zahnívání, je třeba kal a bláto ze dna jezírka občas odstraňovat. Použijeme jezírkový vysavač nebo odsavač kalu.

S čistotou vody nám pomohou některé rostliny, které vytvoří čistící zónu jezírka. Vytvoříme ji tak, že okraje či určité vyčleněné části jezírka osázíme vhodnými vodními rostlinami. Tato „rostlinná zóna“ by přitom měla tvořit cca polovinu plochy jezírka, nebo by měla být propojena se samostatnou čistící zónou stejné rozlohy (v případě koupacích jezírek). Co nejvyšší účinnosti dosáhneme kombinací více rostlinných druhů, nesmíme však použít příliš expanzivní druhy, aby po čase neobsadily celou plochu jezírka.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky