Trochu jiná zahrada pomocí sluneční pasti

 Zahrada 
05. října 2017 18:17 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Situaci s problematickým severním studeným větrem řeší tzv. sluneční past.  Internet
Sluneční past je chytrý způsob, jak získat co nejlepší podmínky pro pěstování stromů i zeleniny.

Chytrým designem a drobnými šikovnými detaily lze neuvěřitelným způsobem pozměnit mikroklima záhonu, zvýšit teplotu a vytvořit tak vhodné podmínky pro většinu běžně pěstovaných rostlin. Sluneční past je jedním z triků, jehož princip se v permakultuře používá na záhonech i v měřítku celých zahrad.

Co je sluneční past?

Sluneční past je zvýšený záhon sklopený k jihu. Orientace na jih nám zajišťuje větší příjem slunečních paprsků, převážně na začátku a konci vegetační sezóny, jádro záhonu tvořené z tlejícího organického materiálu hřeje a postupně uvolňuje živiny. Tvar klíčové dírky umožňuje ze středu obhospodařovat celou plochu záhonu.

Klasická sluneční past má tvar podkovy, přičemž její otevřená část směřuje na jih, odkud nejvíce svítí slunce. Na východní a západní části vysazujeme rostliny, jejichž maximální vzrůst se směrem k severu zvyšuje, a tím vytváří ochranu uvnitř záhonu proti chladu a větrům a přitom ráno a večer nestíní. Vnitřní mikroklima je tím nastaveno na maximální zachycování slunečního svitu a je chráněno proti ochlazování a vysoušení větry ze severu, východu a západu, čímž se prodlužuje vegetační doba. Rostliny z hraniční části sluneční pasti navíc dopadající sluneční záření dovnitř sluneční pasti odrážejí. 

Sluneční pasti můžete doplňovat i o další prvky, které jejich účinnost ještě zvýší. Mezi ty nejjednodušší patří umisťování kamenů, které akumulují teplo během dne a v noci jeho vyzařováním zvyšují teplotu celého záhonu. O něco složitější, leč o to zajímavější je přidání vodní hladiny jižně od pasti. Odrazem slunečního záření se v záhonu zvyšuje teplota, vodní dílo je zde však navíc trvalým zdrojem vláhy a vlhkosti a díky hraničnímu efektu vytváří možnost pro vyvinutí nových specifických vztahů a tím i podmínek.

Sluneční pasti můžete budovat v libovolném měřítku – od těch malých na několik rostlinek, až po design celé zahrady. Omezeni jste jen vzrůstem rostlin použitých v severní části. Určitě se vám vyplatí princip sluneční pasti aplikovat při plánování výsadby stromů a keřů – jižní část necháváte otevřenou, nebo zde umístíte jen keře malého vzrůstu, aby nestínily do vnitřní zahrady. Směrem k severu se rostliny na hranici pozemku zvyšují a vytváří tak bariéru proti větrům a zachycují dopadající sluneční záření uvnitř zahrady. Na větších pozemcích se obvykle velké sluneční pasti opakují podle místních podmínek a zónování a skládají se do jednoho velkého celku. Podle dispozic našeho pozemku sluneční pasti libovolně upravujete, aby co nejlépe sloužily svému účelu. Pokud vám tedy vanou časté západní větry, je třeba zesílit ochranu ze západu, aby nedocházelo k přílišnému ochlazování vnitřního prostoru zahrady, přestože se tím třeba budete muset vzdát večerního slunce.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...