Dřevité pivoňky budou vaši zahradu krášlit několik desítek let

Podobu s klasickou pivoňkou nezapřou
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
24. dubna 2018 13:24 / Shutterstock
  0   0
Hledáte keř, který krásně kvete a na zahradě vydrží desítky let? Zkuste dřevitou pivoňku, která je momentálně velmi žádaná do všech typů okrasných zahrad. Nezapře podobu s "klasickou pivoňkou", ale dorůstá do výšky i šířky asi dva metry a na stejném stanovišti může kvést i 70 let.

Na rozdíl od bylinných pivoněk má dřevnaté větve a na podzim nezatahuje, jen shodí listy. Kvete koncem jara, tedy zhruba od konce dubna do června, a to velkými květy. Mívají obvykle v průměru až 20 centimetrů, některé i více. Jednoduchý květ má pět a více korunních lístků.

Rostliny vyžadují dostatek prostoru

Listy dřevitých pivoněk se na podzim vybarvují a posléze opadávají. Nové výhony vyraší opět na jaře a jsou zakončené květními pupeny. Dlouhověkost dřevitých pivoněk je dána i jejími široce rozvětvenými kořeny s postranním hustým větvením. Rostliny vyžadují dostatek prostoru, aby se mohly dobře vyvíjet.

Klasikou jsou pivoňky s jednoduchými růžovými květy, mezi novinkami najdeme plnokvěté odrůdy v barvách od bílé přes oranžovou, červenou až po fialovou. Květy mohou být dvoubarevné a poloplné. Všech asi deset druhů planých dřevitých pivoněk pochází z Číny.

Historie jejich pěstování je starší než dva tisíce let. Staří Číňané prý vzrostlou pivoňku vyvažovali zlatem, nevěsty si nádherné rostliny přinášely do manželství jako věno a své místo měly pivoňky i v královských zahradách.

Pro zbytek světa však stále zůstávaly ukryty za Velkou zdí, a tak teprve před dvěma sty lety přivezli cestovatelé první dřevité pivoňky do Evropy. I tady si brzy získaly náklonnost zahradníků a milovníků květin, a když k nim přibyly i pivoňky z Japonska, staly se vděčným námětem šlechtitelů. O jiném keři původem z Asie jsme psali zde.

Pivoňky nerady mění místo

Pivoňky obecně špatně snášejí přesazování, proto je důležitá správná volba stanoviště. Volíme teplejší chráněnou polohu na mírném slunci nebo v polostínu. Pivoňky vyžadují alespoň půl dne slunečního svitu. Místo by mělo být dostatečně volné a vzdušné, ale chráněné před průvanem, který nesnáší.

Kde a jak keř zasadit

Dřevitá pivoňka vyžaduje propustnou a živnou půdu. Vysazujeme ji v období vegetačního klidu – od podzimu do zimy, kontejnerovou od jara do podzimu. Výsadbovou jámu hlubokou 50 – 70 centimetrů dobře odvodníme, dno opatříme vrstvou drenáže ze štěrku nebo hrubého písku, poté jámu vyplníme zahradní zeminou smíchanou s kompostem.

Dřevité pivoňky jsou roubované na podnoži. Keř musíme zasadit šikmo a tak, aby roubované místo bylo alespoň patnáct centimetrů v zemi, jinak hrozí rašení planých výhonů. Rostlina pak z místa, kde je naroubovaná pustí vlastní kořeny, které nahradí kořeny podnože. V zimě chráníme kořeny chvojím. Pro bohaté kvetení rostliny pravidelně přihnojujeme. Květy po odkvětu ořežeme. Nejlépe kvetou staré rostliny, které nejsou přesazované ani okopávané.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Bydlení

Toile design je luxusní odkaz na starou Francii. Vyzkoušejte jej doma

Zavřít reklamu