Probuďte svůj anglický trávník. Poradíme, co nejvíce potřebuje

O trávník je potřeba pečovat s láskou a pravidelně
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Zahrada 
13. dubna 2018 09:49 / Shutterstock
  0   0
Sotva slezl sníh a vy už byste se nejraději dívali na krásný zelený trávník kolem domu. S našimi radami svému travnímu porostu dodáte to nejdůležitější. A to je vzduch a živiny.

Zamysleli jste se někdy, jak vám bude trávník vděčný za každý zásah, který mu dodá novou sílu do začínajícího vegetačního období? Dodejte mu vzduch a živiny. On se vám svým vzhledem odvděčí.

Začít byste měli odstraněním mechu, listí a jiných organických zbytků. Ostřejšími hráběmi nebo vertikutátorem zasáhněte zhruba do hloubky tři až pět milimetrů. Tak trávník provzdušníte a odstraníte mech a vznikající plst.

Prohrábnutí zabírá

Trávník je jako znovuzrozený. Pro sběr „vyčesané hmoty“ lze použít travní sekačku a sebranou hmotu kompostovat v kompostéru či někde na hromadě.

Žloutnoucí nebo hnědavý travní porost je následek velkého utužení půdy nebo jejího přemokření, či nevyhovujícího výživného stavu, někdy i působení houbových chorob.

Vzduch do něj!

To se dá vyřešit takzvanou aerifikací, tedy provzdušněním. Ta se provádí rycími vidlemi, speciálními provzdušňovacími vidlicemi, válcem s jehlicemi nebo motorovými aerifikátory.

Do trávníku vyrývají hustou síť zhruba deseticentimetrových děr a vyhazují vyrytý materiál na povrch. Vzniklé otvory je nejlepší zasypat ostrým křemičitým pískem, který je sice uzavře, ale do půdy propouští vzduch, vodu a živiny.

Hnojit, či nehnojit?

Nelekejte se, když pak bude trávník vypadat hůře než na začátku. Plody své práce budete sklízet už za několik týdnů, kdy vyraší nové a zdravé travní výhony.

Teď byste měli pohnojit. Je to ale třeba? Odborníci praví, že časté sečení ve vegetačním období odčerpá z půdy množství živin, které je pro úspěšný růst trávníku do půdy potřeba zpátky dodat a průběžně udržovat.

Pomůže ledek

Pro rychlou regeneraci poškozených travních rostlin je možné pravidelně rozhodit i malou dávku ledku vápenatého.

Pokud váš trávník ale není v pořádku, existují dvě možnosti: buď obnova celého trávníku v případě, že je poškozený víc jak z poloviny, nebo můžete provést přísev travní směsí, která rychle prázdná místa zaplní.

A když už jsme u té práce na zahradě, občas každý z nás potřebuje zahradnické nůžky. Nevyznáte se v nich? (čtěte: Každý zahradník potřebuje k ruce nůžky. Na každou činnost se hodí jiný typ).

 

Iva Dvořáková | inStory.cz
Kam dál?
Vyrobte si originální květináč na balkon i zahradu
Jak vybrat domácí čistírnu odpadních vod? Držte se následujících zásad
Je okrasná kůra na zahradu skutečně jen na okrasu?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Věda & Vesmír

Neuvěřitelné rekordy. Co je pro člověka nebezpečný extrém, není ve zvířecí říši nic neobvyklého

Bydlení

Do míst, kde se nedostane sekačka, vám přijde vhod motorová kosa