Zapomeňte na muškáty nebo petunie. Zkuste okrasné kopřivy
Kopřivy pálí a dá se z nich dělat čaj. To všichni víme. Ale teď si povíme o kopřivě, která nejenže nepálí, ale může vám ozdobit balkon či zahradu spoustou barev.
Tato rostlina není nikterak vybíravá, co se týče nároků na pěstování. Pro dokonalé vybarvení jejích listů je důležité mít ji na přímém slunci, ať už je to na okenním parapetu anebo přímo v zahradě.
Při nedostatku slunečního svitu by listy vybledly a rostlina by se začala nehezky vytahovat. Významná žilnatina listů a pestré olemování jsou charakteristické pro všechny druhy okrasných kopřiv.
Jejich hybridy jsou v nepřeberné škále barev od bílé, žluté, oranžové až po sytě červenou či temně fialovou. Velmi dobře se bude hodit nejen do truhlíku, ale i ven, pokud plánujete založit louku. O ní píšeme zde.
Snadno se množí
Další výhodou okrasných kopřiv je to, že je můžete velmi snadno množit vrcholovými řízky, takže brzy budete mít na své zahradě nebo za oknem doslova kopřivovou plantáž.
Vrcholové řízky zapíchejte na jaře do vlhkého písku a zakryjte zavařovacími sklenicemi. Po zakořenění a během celého léta kopřivy hojně zalévejte a v období od března do srpna je přihnojujte každé dva týdny.
Květy pryč
Jakmile se na rostlině objeví květní výhon, bude lepší jej vyštípnout. Květy nevypadají nikterak zajímavě a navíc se jejich tvorbou rostlina zbytečně vysiluje. Kvítky jsou pouze drobné, mírně nafialovělé a nedají se považovat ani za mírnou ozdobu rostliny.
Na zimu je zapotřebí zálivku kopřivám omezit. Teplota v místnosti, kde se kopřivy pěstují, by neměla klesnout pod 8°C.
Mráz nemají rády
Následující jaro je dobré rostlinu výrazně seříznout, aby se hezky rozkošatila. Rostliny pěstované venku přes zimu nepřežijí, pokud je nepřenesete na bezmrazé místo.
Okrasné kopřivy jistě přivedou do bytu mnoho zářivých barev, takže by je měly doplňovat jen květináče a obaly ve střízlivých barvách, aby barevnost rostlin pěkně vynikla.