Máte zasazenou rebarboru? V těchto dnech vrcholí její sklizeň

Rebarboru sklízíme od dubna do svatého Jana (24. června), poté již obsahuje příliš mnoho kyseliny šťavelové
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
14. června 2018 13:36 / Shutterstock
  0   0
Rebarbora je velmi známá a rozšířená zelenina, kterou má mnoho lidí na své zahradě. Její pěstování není vůbec složité. Víte ale, že v těchto dnech vrcholí sklizeň této rostliny?

Jak pěstovat rebarboru?

Rebarbora je vytrvalá rostlina, které vyhovuje neutrální substrát s dostatkem živin. Půda by měla být vzdušná a nepříliš vlhká a udusaná. Rebarbora vám skvěle poroste na slunečných místech, ale dařit se jí bude i v polostínu, třeba mezi stromy či keři. Pro rebarboru si vyhraďte alespoň jeden metr čtvereční.

Tato rostlina se dá pěstovat ze sazeniček i ze semínek. Na úrodu ze semínek si však počkáte několik let. Nejvíce se osvědčily sazeničky, které si můžete jednak koupit v zahradnictví, ale také je možné odebrat oddenek z mateřské rostliny. Rebarboru si tak snadno namnožíte.

Jak rebarboru zasadit?

Nejprve je potřeba vykopat jámu o hloubce asi 30 centimetrů. Na dno jámy následně nasypeme zeminu smíchanou s kompostem nebo kravským hnojem. Sazenici zasadíme tak, aby její pupeny nebyly hlouběji než pět centimetrů pod povrchem půdy. Důkladně ji přimáčkneme do země a zalijeme.

Rebarboru pravidelně zaléváme nejlépe odstátou dešťovou vodou a přihnojujeme kompostem a hnojivy obsahujícími draslík. Jednou za tři roky je vhodné půdu provápnit.

Ideální je sklidit do svatého Jana

Rebarboru sklízíme v období od dubna do svatého Jana (24. června), poté již obsahuje příliš velké množství kyseliny šťavelové. Řapíky z rostliny vylamujeme těsně nad zemí. Pokud rebarbora začne kvést v době sklizně, květy opatrně odstraňujeme.

Tipy

  • Jestliže nemáte zahradu, rebarboru můžete pěstovat i na balkoně v dostatečně velkém květináči.
  • Vhodné období k sázení, přesazování a množení je v březnu a dubnu, další vhodná doba je pak od konce srpna do poloviny září.
  • Při sázení na podzim je vhodné rostlinu chránit před mrazy mulčováním. Starší rostlinu před zimou ostříháme u země a nadkryjeme kompostem.
  • Z jedné rostliny se dá sklízet až jedna třetina řapíků každé dva týdny. O další zajímavé rostlině na zahradu jsme psali zde.
Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko: Země překrásných pláží i přírody. Na jaké nástrahy si ale dát pozor?

Věda & Vesmír

Za pomoci speciální ponorky vědci objevili dosud neznámý proces, který výrazně otepluje oceán

Bydlení

Jaký si zvolit materiál zahradního nábytku, aby vám vyhovoval?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu