Máte zasazenou rebarboru? V těchto dnech vrcholí její sklizeň
Jak pěstovat rebarboru?
Rebarbora je vytrvalá rostlina, které vyhovuje neutrální substrát s dostatkem živin. Půda by měla být vzdušná a nepříliš vlhká a udusaná. Rebarbora vám skvěle poroste na slunečných místech, ale dařit se jí bude i v polostínu, třeba mezi stromy či keři. Pro rebarboru si vyhraďte alespoň jeden metr čtvereční.
Tato rostlina se dá pěstovat ze sazeniček i ze semínek. Na úrodu ze semínek si však počkáte několik let. Nejvíce se osvědčily sazeničky, které si můžete jednak koupit v zahradnictví, ale také je možné odebrat oddenek z mateřské rostliny. Rebarboru si tak snadno namnožíte.
Jak rebarboru zasadit?
Nejprve je potřeba vykopat jámu o hloubce asi 30 centimetrů. Na dno jámy následně nasypeme zeminu smíchanou s kompostem nebo kravským hnojem. Sazenici zasadíme tak, aby její pupeny nebyly hlouběji než pět centimetrů pod povrchem půdy. Důkladně ji přimáčkneme do země a zalijeme.
Rebarboru pravidelně zaléváme nejlépe odstátou dešťovou vodou a přihnojujeme kompostem a hnojivy obsahujícími draslík. Jednou za tři roky je vhodné půdu provápnit.
Ideální je sklidit do svatého Jana
Rebarboru sklízíme v období od dubna do svatého Jana (24. června), poté již obsahuje příliš velké množství kyseliny šťavelové. Řapíky z rostliny vylamujeme těsně nad zemí. Pokud rebarbora začne kvést v době sklizně, květy opatrně odstraňujeme.
Tipy
- Jestliže nemáte zahradu, rebarboru můžete pěstovat i na balkoně v dostatečně velkém květináči.
- Vhodné období k sázení, přesazování a množení je v březnu a dubnu, další vhodná doba je pak od konce srpna do poloviny září.
- Při sázení na podzim je vhodné rostlinu chránit před mrazy mulčováním. Starší rostlinu před zimou ostříháme u země a nadkryjeme kompostem.
- Z jedné rostliny se dá sklízet až jedna třetina řapíků každé dva týdny. O další zajímavé rostlině na zahradu jsme psali zde.