Zatočte s plísní na rajčatech, pomohou tyto přírodní prostředky
Největším nepřítelem rajčat je plíseň. Objevuje se znenadání a v některých letech úrodu zcela zdecimuje. Důvodem bývá počasí - tedy vlhko, deštivo a málo sluníčka. To je přesně to, co plísni opravdu svědčí. Existují sice určité postřiky, ale těch bývá tak velké množství, navíc každý působí jen proti určitým druhům plísní. A ruku na srdce. Ne každý chce neustále svou zahrádku zahlcovat dalšími chemikáliemi. Co tak vyzkoušet přírodní prostředky proti plísni?
Česnekový výluh
Česnek obsahuje fungicidní látky, které působí jako přirozená ochrana proti plísni. Na rajčata si připravte výluh. Zhruba 50 g drceného česneku zalijte 5 l vroucí vody a nechejte den vyluhovat. Směs sceďte a nařeďte v poměru 1 : 3–4 s vodou. Hotový výluh nalijte do rozprašovače a stříkejte jím rajčata každý druhý den.
Klasický prdopeč
Co by byla kuchyně nebo úklid bez prášku do pečiva. A ten můžete využít i v boji proti plísni na rajčatech. Smíchejte 5 lžiček prášku do pečiva s 5 l vody a několika kapkami rostlinného oleje. Směs dobře protřepejte a aplikujte ji pomocí rozprašovače na rajčata. Postřik opakujte jednou za tři dny. Prášek do pečiva lze použít také v kosmetice. Co si z něj můžete připravit, jsme psali zde.
Chytrá houba
Ještě jste o ní neslyšeli? Jde o ryze český vynález. Pythium oligandrum je přímý mykoparazit, který napadá plísně. Fytopatogenní houby přitom vysává tak dlouho, dokud je zcela nezničí. Poté se zapouzdří a čeká na další výživu, přičemž žije v symbióze s kořenovým systémem ošetřovaných rostlin. Vzhledem k tomu, že jde zcela o biologický prostředek, nezanechává v půdě žádné zbytky, proto ji můžete aplikovat prakticky kdykoliv. Rostlinám nijak neublíží. Stejně tak se nemusíte bát dávkování, protože chytrou houbou nelze rostliny předávkovat.