Konec ledna je ideální čas pro předpěstování některé zeleniny
Pojďte se s námi podívat, kterých druhů zeleniny se předpěstování týká.
Která zelenina se předpěstovává
Zatímco některé druhy zeleniny, jako jsou hrášek, květák, brokolice nebo mrkev, nepotřebují žádné přípravy a na jaře se zasadí přímo do země, jsou i takové, které potřebují již zmíněné předpěstování. Tento krok je typický pro kedlubny, zelí, rajčata, papriky nebo okurky.
Co budete potřebovat
Pokud jste se rozhodli, že se do předpěstování pustíte, připravte si k ruce následující pomůcky:
- výsevní misky
- substrát, nejlépe bez obsahu živin
- průhlednou fólii
- semínka zvolených druhů zeleniny
Takzvané výsevní misky naplňte asi do dvou třetin vhodným substrátem, jehož povrch následně posypejte vybranými semínky. Jakmile máte hotovo, opět naneste vrstvu hlíny a vše opatrně zalijte odstátou vlažnou vodou. Více než konvička se osvědčil rozprašovač, který nevyplaví semínka.
Vytvořte si miniskleník
Pokud máte hotovo, překryjte misku průhlednou fólií a umístěte ji na teplé stinné místo. Určitě není vhodné ji pokládat nad topení, jelikož teplota vhodná pro předpěstování je do 22 stupňů Celsia. Čtěte také: I v lednu je na zahradě práce, péči potřebují dřeviny. Ochraňte kůru před škůdci a omlaďte stromy.
Důležité je větrání
Díky umístění fólie dochází k rychlejšímu růstu rostlinek, proto je pečlivě sledujte, a jakmile začnou rašit, začněte jim několikrát denně fólii odkrývat. Zajistíte jim tak dostatek vzduchu a potřebného světla. V začátcích přitom stačí větrat jednou, maximálně dvakrát za den. A až budou sazenice dostatečně silné, začněte si chystat květináče nebo například kelímky od jogurtu, které budou přestupní stanicí na cestě do zahrady.