Ozdobte své jezírko vodními rostlinami. Vysadit je můžete dvěma různými způsoby
První možností je výsadba mokřadních rostlin přímo do substrátu jezírka, druhou možností je sázení do košů nebo pevných nádob. Každý z těchto postupů je vhodný pro jiné podmínky.
Výsadba do substrátu
Takto se osazují hlavně rybníky, velká jezírka nebo kořenové čističky odpadních vod. Rostliny mají k dispozici živiny přímo z bahnitého substrátu, rychle rostou a bohatě kvetou. Stvoly jsou silné a listy tmavě zelené. Rostliny jsou vyživované ze substrátu, tudíž neodebírají živiny z vody a nepodílejí se na jejím čištěním. Pokud tak zasadíte různé druhy rostlin, v krátkém čase v porostu převáží agresivnější druhy a ty méně konkurenční jsou vytlačovány. Tento způsob výsadby se k ozelení zahradního jezírka nehodí.
Sázení do nádob
Tato výsadba je spojena s využitím nádob, různě velkých košů či pevných nádob z umělé hmoty. Výsadba do košů má jednu slabinu. Hrozí totiž, že některé odnože děrovaným košem prorostou do okolního substrátu. V tomto ohledu je tak bezpečnější využít nádoby z umělé hmoty, které nejsou děrované. Pro výsadbu mokřadních rostlin jsou pak vynikající textilní nádoby. Jde o netkanou textilii, která propouští dovnitř vodu, ale brání prorůstání oddenků mimo nádobu. Textil je měkký a dobře odolává povětrnostním podmínkám. Nádoby se vyrábějí v různých velikostech.
Lekníny
Lekníny vysazujte do pevných nádob bez děr, protože živiny se tak nemohou vyplavit do vody, kde by je rychle využily řasy. Lekníny v těchto nádobách můžete bez obav i hnojit pomalu rozpustnými hnojivy. Pro jistotu je ale nutné zkontrolovat vnější dno nádoby, nesmí tam být ostré hrany. Pokud tam jsou, je třeba je zbrousit, jinak by hrozilo poškození jezírkové fólie. Dále čtěte: Jak si vyrobit malou vodní zahrádku, když nemáme moc místa.