Účinný kořenový stimulátor nemusíte kupovat, snadno si jej vyrobíte z výluhu z vrbových větviček

 Zahrada 
14. února 2022 15:12 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
K výrobě ekologického růstového stimulátoru vám postačí pár vrbových větviček Depositphotos
Existuje řada rostlin, které se dají rozmnožovat jen tím, že je dáte do vody a počkáte, až zakoření. Rostlinám v tom hodně pomůže takzvaný růstový stimulátor, který se dá koupit ve formě prášku i gelu. Můžete si ho ale i sami vyrobit, je to snadné a hlavně ekologické.

Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus, ale i další pokojové rostliny. Pokud chcete zakořenění podpořit, použijte růstový stimulátor. Nemusíte utrácet peníze za chemický preparát z obchodu, docela jednoduše si můžete vyrobit i vlastní. Potřebovat budete jen dvě věci - vodu a vrbové proutky.

Zázračná vrba

Asi každý ví, jak rychle dokáže vrba zakořenit. Kořeny pustí doslova během několika dní. Je to díky tomu, že dřevina obsahuje látky ze skupiny auxinů, které fungují jako růstové hormony. A právě této vlastnosti můžete využít ve prospěch ostatních rostlin. Ty díky vrbě zakoření rychleji a hlavně budou lépe chráněny před hnilobou.

Živá voda

Z vrby si můžete vyrobit takzvanou živou vodu, tedy zcela přírodní a ekologický růstový stimulátor. Tu pak lze využít buď k zakořenění řízků, nebo k podpoře růstu kořenového balu u větších rostlin. Co budete potřebovat:

  • sklenici
  • vodu
  • vrbové proutky

Výroba růstového stimulátoru z vrbových proutků je velmi snadná. Přineste si domů třeba z procházky pár vrbových proutků. Na druhu vrby nezáleží. Větvičky nasekejte na malé špalíčky a pro ještě lepší účinek je můžete nožem podélně rozříznout. Délku špalíčků si přizpůsobte potřebám, důležité je, aby se vám s nimi dobře manipulovalo.

Připravené větvičky pak vložte do sklenice s vodou nechejte takto odpočívat asi 48 hodin. Získáte tak výluh, díky kterému budou řízky růst jak divé. Vrbovou vodu lze používat různými způsoby. Buď do ní můžete vložit řízky rostlin a počkat, až zakoření. Vrbový výluh lze rovněž naředit vodou v poměru 1 : 10 a používat k zalévání již vysazených rostlin, které pak budou celkově vitálnější. Ve výluhu lze také mořit semena 24 hodin před výsevem.

Zdroj: deepgreenpermacultture.com, zahrada.sk.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petra Černocká promluvila o plastikách a přiznala, čím by se živila, kdyby nemohla zpívat

Styl

Kde se v mozku bere slušné chování a proč tedy v Česku tolik chybí?

Tech

Sonda Mars Express je ve vesmíru už 19 let. Teď má ale problémy kvůli Windows 98

Zavřít reklamu