Zajímavé rady na pěstování brambor. Nechce se vám rýt? Nemusíte!

 Zahrada 
11. dubna 2017 15:27 / redakce
  10
📷
3 fotografie v galerii
Mít na zahrádce vlastní brambory nemusí být těžké. Shutterstock
Brambory byly sice dovezeny z Ameriky, ale zdomácněly a téměř si bez nich nedovedeme představit náš jídelníček. Mnoho lidí si je pěstuje na zahrádce. Poradíme vám zajímavou alternativu pěstování.

Nechce se vám rýt?

Klasické je pěstování brambor v řádcích. Je třeba kvalitní rytí, okopávání, přihrnování a další trampoty. Navíc brambory nemají rády, pokud jsou na stejném stanovišti. Napadají je škůdci, a to je pro zahrádku i brambory samotné pohroma. Navíc třeba řešíte jinou otázku zahradníka, kam s posečenou trávou. Existuje efektní a efektivní pěstování brambor právě v posekané trávě. Jaro se blíží, za chvíli zavrčí sekačky, a to bude vhodná příležitost pro novátorské přístupy k pěstování americké hlízy.

Kdy sázet?

Jsou různá doporučení a pochopitelně i různé odrůdy a také různé lokality. Zem by měla být prohřátá. Pokud ale předpěstujete brambory už nyní, můžete je brzy zasadit. Snesou i mrazíky a můžete první úrodu sklízet už v květnu. Obvykle se však sadba brambor dává do souvislosti s květem třešní.

Pěstování v trávě

Je vhodné začínat až v době, kdy skutečně kvetou třešně a jaro je v plném proudu. Výhodou je, že nepotřebujete žádnou přípravu půdy. Potřebujeme sadbu a posekanou trávu. Sadbové brambory rozložíme na plochu, kterou chceme k tomuto účelu použít a zasypeme je trávou ze sekačky. Dobře zalijeme. Jak postupně sekáme zahradu, sypeme trávu na brambory. Udržujeme vlhkost. Hlízy si pustí kořínky do země a současně mají přísun čerstvých živin z posečené trávy. Při sklizni máme k dispozici čisté hlízy. Tráva vytváří při svém rozkladu i teplo, takže brambory více přibývají. Tráva také spolehlivě zničí plevel.

Ještě lepší varianta vyžaduje přípravu už na podzim, kdy postupně shromažďujeme posekanou trávu na místo budoucích záhonů pro brambory. Na jaře pak zasadíme brambory do záhonu a svrchu přihodíme čerstvou trávu. Pokud máme trávu od loňska na hromadě, můžeme se jí tímto způsobem zbavit a zkusit pěstovat brambory novátorským způsobem. Hodí se i pro horské oblasti. Tam ale začínáme pěstovat až v květnu, aby nám rostliny nezmrzly.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít