Zařizujeme klec pro morče
Nedejte na to, jak veliké morče máte nyní a nedejte na rady, které jsou vedené snahou ušetřit. Morčeti kupte klec pro králíka. Bude mít dostatek prostoru a bude spokojené. Tím spíš, pokud chcete mít morčata dvě a počítáte třeba s odchovem mláďat.
Domeček
Stejně jako člověk potřebuje své soukromí, potřebuje soukromí i morče. Určitě dejte každému morčeti do klece vlastní domeček. Nejlepší je dřevěný. Morče si o něho v případě potřeby může brousit i zuby. Domeček by měl být prostorný, ale pokud si na něho zvíře zvykne, stačí mu, když vyroste, i těsnější.
Napáječka
Morče potřebuje čistou vodu na pití. Je sice schopné pít z misky, ale tu si obvykle zaneřádí. Lepší je proto voda na pití v závěsné napáječce. Nemusí být příliš veliká. Klidně postačí jedno až dvě deci vody. Stejně je potřeba ji pravidelně doplňovat a nejlépe i měnit, protože v teple by se v lahvičce rychle množily bakterie.
Miska na krmení
Je zapotřebí koupit kvalitní a stabilní misku na krmení, kterou si morčátko nepřevrhne. Do ní sypte nejlépe směs různých zrn a granulí. Většina hlodavců má ráda i sušené banány či sušenou mrkev.
Po čase zjistíte, že v misce zůstává určitý druh krmiva, kterému se zvíře vyhýbá. Nedosypávejte hned a zkuste, zda zvíře nakonec nedojí i to ostatní. Pokud ho nepřiměje ani nouze, snažte se příště kupovat krmivo, které neoblíbený druh zrn neobsahuje.
Podestýlka
Nejoblíbenější podestýlkou jsou hobliny. Jsou levné, přírodní, a když nasypete nové, krásně provoní byt dřevem. Bohužel u některých zvířátek začnou být brzy cítit močí. V takovém případě je třeba měnit je častěji. Případně lze zkusit speciální podestýlky se schopností absorbovat pachy.
Morče by mělo mít k dispozici také seno a něco čerstvého. V sezóně stačí obyčejná tráva. Můžete mu ale na podestýlku položit mrkev, list salátu či slupky z okurky. Přidat můžete i suchý a tvrdý chléb.