Nejjedovatější pavouk v Čechách může způsobit horečky i ochrnutí
Jak jedovatý pavouk vypadá
Jedná se o poměrně velkého a nápadného pavouka, který může dorůstat až do velikosti 1,5 centimetru počítáno bez končetin. Samice tohoto druhu mají méně výrazné zbarvení – převládá u nich zelenkavě zbarvený zadeček, který se ke konci života mění spíš do béžova. Samci mívají zadeček žlutý s nápadným podélným tmavě zbarveným pruhem. Klepítka a hlavohruď jsou u obou pohlaví zbarveny do oranžova až červena.
Kde zápřednici jedovatou najdete
Tito pavouci si dělají poměrně velký zámotek na vrcholcích rostlin. Nejčastěji si jej vytvářejí v květenství třtiny křovištní, ale často je objevíte i v dalších vhodných rostlinách, jako jsou ovsík nebo lipnice. Zaznamenány však byly nálezy i mezi listy rákosu. S dospělými pavouky se v přírodě můžete setkat od počátku července až do listopadu.
Jak moc je jedovatá?
Zápřednice jedovatá vám svým kousnutím může způsobit nejen velkou bolest, která je prý několikanásobně vyšší, než při bodnutí včelou, ale také vysoké horečky, pocity úzkosti a chvilkové ochrnutí okolo místa pokousání, které s největší pravděpodobností oteče. To vás sice může rozhodit, ale ve většině případů není nutné vyhledat lékařskou pomoc. Následky kousnutí většinou do 24 hodin samy odezní.
Jediný jedovatý pavouk?
V České republice máme mnoho pavouků, kteří jsou jedovatí. Většina z nich však dorůstá tak malých rozměrů, že nejsou schopni prokousnout lidskou kůži. Výjimku tvoří pouze pakřižákovití, kteří postrádají jedovou žlázu. Kvůli miniaturním rozměrům našich pavouků však většinou žádné nebezpečí nehrozí.