Začněte používat 3D tiskárnu

 Dílna 
21. září 2017 05:19 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Dnes není problém vytisknout různé objekty doslova na počkání. I doma! Shutterstock
Pokud patříte mezi osoby, které mají potřebu stále něco vyrábět, opravovat a zkoumat a současně se nebojíte moderních technologií, zkuste 3D tisk.

3D tisk je dostupný

V minulosti stály 3D tiskárny desetitisícové částky, takže bylo jasné, že si takovou věc každý do soukromé dílny nepořídí. V dnešní době na českém trhu zakoupíte některé modely už kolem 7 tisíc, a pokud vám nedělá potíže nákup z Číny, dostanete si u stavebnice i na 3 tisíce. Struny s materiálem jsou běžně dostupné.

Stavebnici nebo hotovou tiskárnu?

Tato otázka je samozřejmě důležitá, ale pokud jste dostatečně zruční, můžete si troufnout pořídit stavebnici a ušetřit nemalé prostředky. Složitější části jsou stejně již hotové. Jde vlastně o to propojit elektroniku kabely a sešroubovat mechanické díly. Obyčejně dostanete v balení i potřebné nástroje, takže jediným rizikem může být nejasný návod z Asie. Zde ale pomůže internet a diskuse dalších uživatelů. Doporučujeme sledovat recenze na webu a podle nich vybrat příslušný výrobek.

Jaké parametry sledovat

Je jasné, že levnější 3D tiskárny nebudou mít tak precizní tisk, jako tiskárny dražší. Průměr trysky u levných strojů bývá kolem 0,4 mm a tloušťka vrstvy pak 0,1 – 0,4 mm. Někdy je ale i u dražších modelů vybavení velmi podobné.

Hodně důležitý parametr je velikost tisknutelného objektu. Dnes se i u levných tiskáren dostanete k rozměrům přes 20 cm na každou stranu.

Zajímavé též může být to, jaké materiály lze používat. Příjemné je, že dnes už existují i tzv. wood struny, které mají v plastu příměsi dřevěných pilin a výrobky lépe připomínají dřevo.

Co lze vyrábět?

Tisknout můžete ledacos. Od drobných i větších součástek a náhradních dílů přes nádobky, krabičky, prostorová písmena, figurky, ozdoby. Projektovat můžete buď sami pomocí příslušného softwaru, nebo si můžete i podklady stáhnout na internetu a využít již zásobárnu projektů, které jsou připraveny. Vytisknout můžete třeba i základ budoucího elektromotoru, generátoru či další výrobky, které se stanou součástí složitějších celků.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte