Sváteční stůl by měl být nezapomenutelný. Co na něm nesmí chybět?
Pro celkový dojem hraje důležitou roli tvar stolu nebo velikost místnosti. Málokdy je vše dokonalé a vyhovující, a tak nezbývá než pracovat s tím, co máme k dispozici. Samozřejmostí jsou jídelní servis, vhodné skleničky, důkladně naleštěné příbory a ubrousky.
Klasickými doplňky štědrovečerní tabule jsou svíčky a svícny, jmelí, drobné dekorační vánoční ozdoby, lesní zeleň a zlaté či červené detaily. Jistotou, která nikdy nezklame, je kombinace bílého servisu a čirého skla. Snadno je sladíme s jakýmkoliv prostíráním i ubrusem, působí elegantně a vůbec ne lacině.
Prostoru nemáme neomezeně, ale nádobí je spousta. Jak vše naskládat tak, aby výsledek nepůsobil amatérsky a chaoticky? Základem je talíř na hlavní chod, polévkový talíř, případně jen ubrousek, pokud budeme polévku servírovat v miskách či šálcích.
Příbory se zakládají směrem od talíře v pořadí, v jakém se bude podávat jídlo. Nad talíř se umísťuje příbor na dezerty. Rukojeti musí vždy směřovat k ruce, která bude s tou kterou potřebou zacházet.
Nad nůž přijde sklenka na nápoj k hlavnímu chodu, nad lžíci a dezertní lžičku umístíme sklenice na další nápoje. Pokud plánujeme i přípitek, pak sklenice pro tuto příležitost má místo vedle sklenky na nápoj k hlavnímu chodu.
Při slavnostních příležitostech zapomeňme na papírové ubrousky, používají se výhradně látkové. Skládají se do různých tvarů a pokládají na velký mělký talíř. Slánky, pepřenky či cukřenky by měly být společné maximálně pro čtyři hosty. Pečivo bývá umístěno v košících nebo miskách nad dezertním příborem.
Punc výjimečnosti dodají naší tabuli živé květiny, které by měly ladit s barvou prostírání, ubrusu nebo servisu. Pozor však na příliš aromatické druhy, které by mohly omamnou vůní ‚přebít‘ servírované dobroty.